• Grupa rekonstrukcyjna. Niemieccy żołnierze z czasów II wojny światowej
  74 lata temu, 7 maja 1945 r., Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która - po wejściu w życie następnego dnia - kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Istnieją jednak dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego.
 • "Komsomolskaja Prawda" ze zdjęciem Józefa Stalina. Numer z 24 czerwca 1941 roku
  Prokuratura IPN podjęła czynności sprawdzające w sprawie operacji polskiej NKWD z lat 1937-1938, jednym z największych ludobójstw na Polakach. Śledztwo w tej sprawie najprawdopodobniej zostanie wszczęte na początku przyszłego roku.
 • Historia
  Według opublikowanego w poniedziałek raportu fundacji na rzecz ofiar komunizmu młode pokolenie Amerykanów, tzw. millenialsi, wykazuje większą sympatię dla socjalizmu czy komunizmu niż starsza generacja; cechuje ich też ogromna ignorancja historyczna.
 • Nikołaj Michajłowicz Przewalski
  W polskie pochodzenie Józefa Stalina wierzył sam Nikita Chruszczow, który po jego śmierci przejął władzę w Związku Radzieckim. Czy naprawdę ojcem Józefa Wissarionowicza był pochodzący z Polski uczony i podróżnik Mikołaj Przewalski? Adam Węgłowski w książce „Bardzo polska historia wszystkiego” wyjaśnia tę zagadkę.
 • JÓZEF STALIN. Pomnik przywódcy ZSRR w Gori
  Czwarte dziecko szewca Wissariona Dżugaszwiliego i praczki Jekateriny Geładze przyszło na świat 18 lub 21 grudnia 1879 roku. Co do tego historycy nie są zgodni. Zgadzają się za to co do tego, że dziecko to wyrosło na bezwzględnego i okrutnego przywódcę Związku Radzieckiego. Oto chata, w której na świat przyszedł Józef Stalin, jeden z najkrwawszych dyktatorów, jakich znała historia.
 • Rozkaz NKWD nr 00485, nakazujący rozpoczęcie operacji polskiej w ZSRR
  W ramach „operacji polskiej” zginęło dziesięć razy więcej ludzi, niż wynosi liczba ofiar zbrodni katyńskiej. W kraju Stalina każdy Polak był szpiegiem. Rosyjski historyk Nikołaj Iwanow w książce „Zapomniane ludobójstwo” przypomina kulisy wielkiej akcji NKWD, która kosztowała życie nawet 200 tys. osób polskiej narodowości.
 • Józef Stalin ogłasza stan wojny z Niemcami. "Komsomolskaja Prawda" z 24 czerwca 1941 roku
  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu oddalił dziś skargę wnuka Józefa Stalina na „Nowają Gazietę”. W artykule z 2009 r. mowa jest o tym, że to Politbiuro, w szczególności Stalin ponoszą odpowiedzialność za rozstrzelanie polskich oficerów w Katyniu. Decyzja Trybunału jest nieodwołalna.
 • "Ta istota zmiękczyła moje kamienne serce. Umarła, a wraz z nią umarły moje ostatnie ciepłe uczucia dla ludzkości" - rzucił zrozpaczony Józef Stalin nad trumną swojej młodej żony, Kato. Czy właśnie wtedy zamienił się w bestię? Czy udusił swoją drugą żonę? Zdania historyków są podzielone.
 • "Był naszym nauczycielem, najlepszym i najmądrzejszym z przyjaciół" - takimi słowy Polska Kronika Filmowa oznajmiała odejście Józefa Stalina. Mija właśnie 60 lat od tego wydarzenia. Zobacz, jak na oficjalnych materiałach propagandy opłakiwano śmierć dyktatora.
 • Józef Stalin, przywódca ZSRR
  Józef Stalin, Ławrentij Beria i inni sowieccy przywódcy nie odpowiadają za Katyń - stwierdził oficjalnie główny wojskowy prokurator Rosji. Siergiej Fridinski potwierdził, że w sprawie zbrodni katyńskiej, śledczy nie sformułowali zarzutów wobec władz Związku Radzieckiego.