• Wichura nad Polską
  W ciągu ostatniej doby w Polsce były silne wiatry i wichury, osiągające w porywach do 110 km/h. Setki połamanych drzew i konarów tarasowało wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych. Zastępy Straży Pożarnej interweniowały 887 razy; jeden ze strażaków został poszkodowany podczas interwencji. Najwięcej pracy SP miała na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. Tam wichura uszkodziła najwięcej dachów i linii energetycznych; bez prądu zostało ponad 4000 odbiorców. Padające pod naporem wiatru drzewa uszkodziły także auta. IMGW przypomina, że ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem oznaczają możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.
 • Strażak
  Jeszcze w tym tygodniu pierwsi zagraniczni strażacy, którzy pomagali w gaszeniu pożarów lasów w Szwecji, zaczną wracać do swoich krajów - ogłosiły władze w poniedziałek. W miarę dogaszania kolejnych pożarów szwedzcy strażacy zaczynają panować nad sytuacją.
 • Premier Beata Szydło (C) i wojewoda pomorski Dariusz Drelich (L) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dot. sytuacji w województwach dotkniętych nawałnicami
  Wiadomość o dramacie, który się wydarzył, wywołuje mój głęboki smutek i żal. Nie sposób wyobrazić sobie, jak wielki ból odczuwają w tym momencie bliscy uczestników obozu - napisał w liście do rodzin poszkodowanych w nawałnicy w Suszku (pomorskie) harcerzy prezydent Andrzej Duda.
 • Skutki nawałnicy, która przeszła nad Łodzią
  W wyniku burz w całym kraju około 176 tys. odbiorców energii elektrycznej pozbawionych jest dostaw energii, z czego 136 tys. w woj. łódzkim, 16,8 tys. w wielkopolskim, 12 tys. w śląskim, 6 tys. w dolnośląskim, 5 tys.w opolskim - powiedział w czwartek rzecznik prasowy PSP Paweł Frątczak.
 • Zima
  Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu, jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg - informuje Straż Pożarna. Strażacy apelują do administratorów i właścicieli budynków o usuwanie śniegu z dachu.
 • "Strażacy wyjeżdżali 1,1 tys. razy do usuwania skutków silnych wichur. Najwięcej takich zdarzeń zanotowano w województwie zachodniopomorskim, tam strażacy wyjeżdżali prawie 300 razy. Dużo zdarzeń miało miejsce na Kujawach i Pomorzu" - poinformował rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak.
 • Ulewa w Gdańsku
  W wyniku ulewnych opadów deszczu, które miały miejsce w nocy w Gdańsku, część ulic znalazła się pod wodą. "Tutaj staramy się po prostu pompować wodę na pobliską łąkę, żeby jej stan w garażu i w budynku się nie podnosił" - opisywał akcję strażaków w dzielnicy Osowa Marek Szarafin z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Gdańskim.
 • Wichura zrywa dachy i linie energetyczne
  Połamane drzewa, zalane piwnice i drogi oraz zerwane dachy to efekty nawałnic, jakie w poniedziałek przeszły nad Polską. W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad 1100 razy. Wichury uszkodziły linie energetyczne - ok. 30 tys. osób jest pozbawionych prądu.
 • Nawałnice nad Polską
  Tysiące powalonych drzew, 853 uszkodzone dachy, podtopienie piwnic i ulic - to bilans nawałnic, które od piątku do niedzieli przechodziły nad Polską. Zginęły cztery osoby, a 35 zostało rannych - poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.
 • Zgierz. Jedna osoba nie żyje, a dwie zostały ranne. Konar drzewa spadł na jadący samochód
  4 ofiary śmiertelne, 28 osób rannych, tysiące połamanych drzew, 766 uszkodzonych lub zerwanych dachów, zablokowane drogi i tory - to bilans wichur i burz, które w piątek przeszły na Polską. Strażacy interweniowali ponad 11, 6 tys. razy.