• Marcin Król
  Suwerenem może być zarówno despota, jak i władza wybrana demokratycznie, czyli przez wrzut papierka do urny. Suweren jest suwerenny, co znaczy, że nikt z zewnątrz nie może się wtrącać do jego decyzji. W nowożytnej Europie od prawie czterystu lat zakres suwerenności wewnętrznej jest coraz bardziej ograniczany. Suwerenność wewnętrzna sięgnęła szczytów, kiedy próbując ograniczyć fatalne konsekwencje wojen religijnych, w 1555 r. w Augsburgu ustanowiono zasadę cuius regio eius religio (czyja władza, tego religia). Katolicki król lub książę muszą być katolikami, protestancki – protestantami. Zasadą tą – rozszerzając jej zakres na kwestie niereligijne – kieruje się PiS, kiedy mówi o suwerenności wewnętrznej.
 • Prezes PiS Jarosław Kaczyński
  Sobotnie wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego na zjeździe warszawskiego okręgu PiS było bardzo mocne, nasycone wieloma silnymi określeniami i podgrzewające temperaturę - oceniają politolodzy, z którymi rozmawiała PAP.
 • Premier Beata Szydło i wicepremier Piotr Gliński
  Aż czterech Polaków na dziesięciu uważa, że suwerenność Polski jest zagrożona - wynika z sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24. Czy ten wysoki wynik należy wiązać z wystąpieniem premier Szydło w Sejmie i przyjęciem uchwały w sprawie obrony suwerenności Rzeczpospolitej.
 • Sejm po przyjęciu uchwały
  W przeddzień spodziewanego przyjęcia opinii KE ws Polski, PiS i Kukiz'15 oceniają, że uchwała Sejmu ws obrony suwerenności Polski była potrzebna; dała wsparcie rządowi - podkreśla PiS; uchwała to "wyraz kompleksów" i dowód na bezradność PiS - uważają PO, Nowoczesna i PSL.