W tym sezonie na razie nie mamy jeszcze szczytu zachorowań na grypę; nikt jednak nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie w najbliższych tygodniach – powiedziała dyrektor Krajowego Ośrodka do spraw Grypy NIZP-PZH profesor Lidia Brydak. Jak dodała, wszystko jeszcze przed nami".
Do gabinetów lekarzy rodzinnych zgłasza się coraz więcej pacjentów z kaszlem, bólem gardła i zatok oraz z uciążliwym katarem. To już ostatni dzwonek, by zaszczepić się przeciw grypie – przypomniało Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Od obowiązkowych szczepień uchyla się w Polsce ponad 43 tys. osób, najwięcej na Mazowszu, na Śląsku i w Wielkopolsce – poinformował w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
Dzieci podczas rekrutacji do publicznych przedszkoli w Piastowie (woj. mazowieckie) otrzymają dodatkowe punkty za to, że przeszły obowiązkowe szczepienia ochronne - zdecydowali radni, przyjmując w poniedziałek wieczorem na sesji uchwałę zaproponowaną przez burmistrza Grzegorza Szuplewskiego.
93 proc. Polaków uważa, że szczepienia są najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami. 90 proc. jest przekonanych, że szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego, a 86 proc., że szczepionki są bezpieczne – wynika z sondażu CBOS.
Satyryczna gra karciana Antyszczepionkowcy.biz ma w przewrotny sposób
uświadamiać graczom wartość szczepień ochronnych. Testową wersję gry
można już ściągnąć ze strony internetowej.
22 osoby w woj. śląskim zachorowały na odrę od początku listopada ubiegłego roku do pierwszych dni stycznia. Kolejne 22 osoby mają objawy choroby i są w trakcie diagnostyki – podał w piątek śląski Sanepid.
Przesyłamy błędne dane na temat różyczki do Światowej Organizacji Zdrowia i Komisji Europejskiej. W efekcie sami uczyniliśmy z siebie "wirtualną wylęgarnię" tej zakaźnej choroby
Szczepienie jako warunek przyjęcia do żłobka lub przedszkola to cel wrocławskich aktywistów z komitetu, który dziś zamierza złożyć w Sejmie dokumenty niezbędne do rejestracji.
W pierwszym półroczu tego roku w Polsce zanotowano ponad 2,6 tys. przypadków gruźlicy – wynika ze wstępnych danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Gruźlica jest chorobą zakaźną, może zaatakować praktycznie każdy narząd. Zapadalność na nią określana jest jako niska, ale nie zbliża się ona do poziomu typowego dla fazy eliminacji.