• Szczepienie przed wakacjami
  Okres wakacyjny to tradycyjnie czas wzmożonych wyjazdów na urlop. Co roku rośnie liczba turystów z naszego kraju, którzy za cel swoich wojaży obierają zagraniczne kurorty lub decydują się na przygodę życia w odległych, tropikalnych zakamarkach świata. Jednak, jak przestrzegają specjaliści, wcale nie trzeba jechać do Tajlandii, Meksyku czy do innych równie egzotycznych miejsc, aby przywieźć ze sobą oprócz wakacyjnych wspomnień, również niestety niezbyt miłą pamiątkę w postaci chorób tropikalnych, które mogą prowadzić do wielu trudnych w leczeniu powikłań, a nawet śmierci.
 • Lekarz przy mapie
  Jak przygotować się do egzotycznych wakacji? Jak się uchronić przed tzw. biegunką podróżnych?
 • Leżaki na brzegu morza
  Planując egzotyczne wakacje warto przed wyjazdem sprawdzić wymagane szczepienia; odpoczywając przestrzegać zaleceń dot. jedzenia i napojów, a po powrocie w przypadku gorączki czy biegunki koniecznie skontaktować się z lekarzem – przypominali eksperci.
 • Szczepienie
  Mogłoby się wydawać, że o szczepieniach powinni pomyśleć przede wszystkim podróżnicy wybierający się na dalekie wyprawy. Tymczasem lekarze zwracają uwagę, że tego rodzaju ochrona jest potrzebna nie tylko wtedy, gdy ruszamy w tropiki, ale i wówczas, gdy wakacje spędzamy znacznie bliżej, a nawet w kraju. Przy planowaniu urlopu warto więc sprawdzić, o jakie szczepienia należy zadbać w rejonie, w który się wybieramy.
 • Lekarz przy mapie
  Malaria, dur brzuszny i gorączka denga to choroby tropikalne, które najczęściej przywozimy z egzotycznych wakacji. Które państwa pod tym względem są najbardziej niebezpieczne?
 • Strzykawka na mapie
  Wakacje to czas dalekich podróży i wypoczynku. Często wyjeżdżając do Afryki lub Azji, zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu naszego zdrowia. Doktor Paweł Grzesiowski opowiedział w "Dzień Dobry Wakacje" o szczepieniach, które warto zrobić przed wyjazdem na urlop w tropiki. Jakie niebezpieczne choroby występują w Afryce, a jakie w Azji?
 • Kobieta z dzieckiem na plaży
  Szczególnie wyjazd do krajów tropikalnych wymaga przygotowania się pod tym względem. Chodzi o profilaktykę przeciwmalaryczną i niezbędne informacje dotyczące zasad postępowania. W Polsce mamy około 40 przypadków malarii rocznie.
 • Dziewczynka na hamaku
  Podróż z dzieckiem może dostarczyć wspaniałych wspomnień całej rodzinie, pod warunkiem, że poprzedzają ją staranne przygotowania.
 • Szczepienie
  Zbliżają się wakacje. Jeżeli ktoś planuje egzotyczną podróż w tropiki - to ostatni dzwonek, aby odpowiednio się przygotować i pomyśleć o zalecanych szczepieniach.
 • W Polce niemal co roku ktoś umiera na malarię
  Malaria może być śmiertelnie groźna dla podróżników. Dlatego przed wyjazdem do kraju, w którym choroba występuje powinno się bezwzględnie zadbać o odpowiednią profilaktykę - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Malarii, który obchodzimy 25 kwietnia.