• Kiedy antybiotyki nie działają. Zapalenie płuc oporne na leczenie
  Dawniej było wyrokiem śmierci, ale i dziś zapalenie płuc jest wciąż groźne i coraz częściej wymaga hospitalizacji, szczególnie wśród małych dzieci i osób starszych – ostrzegali specjaliści w czwartek w Warszawie. Antybiotyki czasami zawodzą, należy stosować szczepienia ochronne – mówili.
 • Szczepienie dziecka
  Miejski samorząd sfinansuje w przyszłym roku szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci urodzonych w latach 2015-16 i mieszkających w Olsztynie. Na realizację tego programu profilaktycznego przewidziano w gminnym budżecie 100 tys. zł.
 • Dziecko kaszle
  Zapalenie płuc jest najgroźniejszą chorobą zakaźną małych dzieci w skali globu. Eksperci apelują o nasilenie walki z infekcjami.
 • Pneumokoki
  Zakażenia pneumokokowe są najczęściej występującymi pozaszpitalnymi zakażeniami bakteryjnymi. W Polsce ich liczba nie jest dokładnie oszacowana. Biorąc jednak pod uwagę zakażenia inwazyjne, których liczba przekracza 400 rocznie można przypuszczać, że na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób.
 • Szczepionka
  Na zdrowiu nie warto oszczędzać. Należy się szczepić przeciw podstawowym chorobom, ale też przeciw nowym zagrożeniom, takim jak pneumokoki. Mówił o tym w Sygnałach Dnia w Jedynce profesor Andrzej Radzikowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Szczepienie przeciwko pnemokokom zalecane seniorom
  Ciężkie zapalenia płuc w wieku podeszłym są wywołane często zakażeniami bakteryjnymi. Doktor Ryszard Konior radzi, aby seniorzy, którzy chorują przewlekle zaszczepili się przeciwko pneumokokom. Bakterie te są najczęstszą przyczyną zapalenia płuc w tym wieku.
 • Meningokoki mogą się przenosić poprzez pocałunek
  Wbrew powszechnej opinii zagrażają nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Łatwo się nimi zarazić, bo mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Wywołują zapalenie opon mózgowych i sepsę, która często kończy się śmiercią. Jak chronić się przed meningokokami?
 • PZEdsPSO jako najpilniejszą zmianę w kalendarzu szczepień obowiązkowych wskazuje szczepienia przeciw pneumokokom dzieci do 2. roku życia
  Szczepienie się opłaca. Świadczą o tym efekty szczepień w Kielcach, gdzie już szósty rok (od 2006 r.) Urząd Miasta realizuje program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla dzieci do 2 roku życia, najpierw szczepionką 7-walentną, a potem jej szerszym odpowiednikiem 13-walentną.
 • Choroby pneumokokowe u dzieci to w Polsce poważny problem
  Suwalscy lekarze uratowali życie 8,5-miesięcznej dziewczynki, która trafiła do szpitala wojewódzkiego z objawami posocznicy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Teraz walczą o jej zdrowie. Chorobę wywołały pneumokoki, przeciwko którym w naszym kraju wciąż nie ma obowiązkowych i bezpłatnych szczepień.
 • Istnieją 93 serotypy pneumokoka, a leczenie wywołanych przez nie chorób jest coraz trudniejsze
  W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne narastanie oporności bakterii na antybiotyki, co prowadzi coraz częściej do braku możliwości skutecznego leczenia.