• Lekcja religii
  Choć Prawo i Sprawiedliwość korzysta z wizerunku partii sprzyjającej Kościołowi, reforma edukacji nie uwzględniła wielu postulatów organizacji religijnych.
 • Uczniowie
  Niewielkie klasy, staranna selekcja pedagogów i rekrutacja uczniów – to przepis na sukces szkół katolickich. Ich wychowankowie są w czołówce pod względem wyników z egzaminów gimnazjalnych i testów szóstoklasisty.
 • Uczniowie w ławkach
  W województwie opolskim działa jedynie 10 prywatnych gimnazjów. To 13 razy mniej niż na Mazowszu, gdzie funkcjonuje 129 takich placówek. Analiza sieci szkół, którą przeprowadził "DGP", pokazuje ogromne rozwarstwienie – oświata niepubliczna jest przede wszystkim dla wielkomiejskich dzieci, których rodzice są gotowi słono zapłacić.
 • Elementarz
  Katolickie szkoły podstawowe nie chcą, by ich uczniowie korzystali z rządowego bezpłatnego podręcznika dla klas pierwszych "Nasz elementarz". Podobne stanowisko prezentuje wiele prywatnych szkół świeckich - pisze "Nasz Dziennik".
 • Suchodolska: Jak cudze dzieci uczyć? Wychowanie, głupcze!
  Gryź ściany zamiast kanapek, pracuj na trzech etatach, ale wyślij dziecko do dobrej prywatnej szkoły. To moja rada dla rodziców. Poparta latami doświadczenia w użeraniu się z placówkami publicznymi (do takich chodziło moje dziecko). I latami pracy dziennikarskiej.