• Premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel w towarzystwie sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Władysława Bartoszewskiego
  Premier Ewa Kopacz poszła w ślady pierwszego premiera III RP. Spotkała się w Krzyżowej z Angelą Merkel na uroczystościach upamiętniających Mszę Pojednania sprzed 25 lat, w której brali udział Tadeusz Mazowiecki i ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl.
 • Tadeusz Mazowiecki
  Pierwszy niekomunistyczny premier Polski po 1945 roku. Działacz opozycji demokratycznej w PRL, uczestnik obrad "Okrągłego Stołu" i jeden ze współautorów tego porozumienia. W latach 90. wysłannik ONZ na Bałkanach. Rok temu, 28 października, zmarł Tadeusz Mazowiecki.
 • Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk, zdjęcie z 1992 roku
  Negocjacje, które doprowadziły do powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego nie były łatwe. „Tekst porozumienia trzeba było zawieźć Wałęsie do akceptacji. Kierowca pojechał, wraca po godzinie i mówi w drzwiach: 'Opieprzył mnie'. Poszło o jedno zdanie. Wałęsa przeczytał i oburzył się: 'Jak to? Co oni tam napisali?'” – opowiada Andrzej Lewiński, uczestniczący z ramienia Stronnictwa Demokratycznego w koalicyjnych rozmowach w 1989 roku. Rozmawia Mariusz Nowik.
 • Cmentarz leśny w Laskach
  Spokój, cisza, szum drzew. Tak wygląda cmentarz, na którym zostanie złożone ciało Tadeusza Mazowieckiego. Położony w Laskach, na skraju Puszczy Kampinoskiej, miejsce pochówku wielu osobistości, artystów i poetów.
 • "W kontaktach osobistych z ludźmi, z którymi był blisko Tadeusz był wrażliwy na płeć piękną i dobre trunki" - opowiada w rozmowie z dziennik.pl Waldemar Kuczyński, bliski współpracownik pierwszego premiera III RP. Jak jeszcze wspomina Tadeusza Mazowieckiego?
 • Tadeusz Mazowiecki
  Już od czasów strajku w 1980 roku szedł z Lechem Wałęsą ręka w rękę. Czego Tadeusz Mazowiecki - to o nim mowa - może życzyć byłemu prezydentowi, który dziś kończy 70 lat? Polityk mówi przede wszystkim o tym, by ten pamiętał, że w "Polsce są nie tylko zawistnicy, ale także przyjaciele, czasem trudni".