• Ada„Krysia” Willenberg, fot. Maksymilian Rigamonti
  "Do Treblinki przyjeżdżał transport ludzi, sześć tysięcy ludzi, którzy od razu byli mordowani. Każdego dnia. Niemcy w Treblince do ostatniej chwili oszukiwali ludzi. Wzięli artystę malarza. Kazali mu namalować zegar, napisy, I klasa, II klasa, żeby ludzie myśleli, że jak tu przyjeżdżają, to że jest to normalna stacja kolejowa. Namalował, ludzie w to wierzyli" – mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, Ada „Krysia” Willenberg, która 75 lat temu mieszkała w warszawskim getcie.
 • Getto warszawskie, ulica Smocza (fot. Bundesarchiv, Bild 101I-134-0782-24 / Knobloch, Ludwig / CC-BY-SA 3.0)
  W poniedziałek ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci w 77. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince.
 • Treblinka
  Zaplanowana w dniach od 15 do 30 kwietnia 2019 r. ekshumacja polskich ofiar niemieckiego niewolniczego Obozu Pracy dla Polaków w Treblince I nie odbędzie się - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Przyczyna? Rozporządzenie ministra zdrowia z 2001 r.
 • Treblinka
  Pion śledczy IPN zamierza zbadać teren tzw. obozu pracy w Treblince, gdzie znaleziono ludzkie szczątki - podała w sobotę "Rzeczpospolita". Prace sondażowe, które mają przeprowadzić biegli powołani przez prokuratora IPN, planowane są na wiosnę.
 • Samuel Willenberg
  Zmarł Samuel Willenberg, ochotnik 1939 roku, uczestnik buntu w Treblince w 1943-cim, powstaniec warszawski, rzeźbiarz. Po wojnie wyemigrował do Izraela, jednak w 1994 na powrót przyjął polskie obywatelstwo.
 • Patryk Jaki
  Koniec z bezkarnością za używanie sformułowania "polskie obozy śmierci". Ministerstwo Sprawiedliwości jutro przedstawi projekt przewidujący możliwość karania za stosowanie tych nieprawdziwych sformułowań.
 • Treblinka
  Brytyjski "Daily Mail" napisał o bohaterskiej ucieczce tysiąca żydowskich więźniów niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Na początku tekstu możemy znaleźć fragment opisujący "Polish extermination camp", czyli "polski obóz zagłady".
 • Obóz koncetracyjny
  Niemcy znów piszą o "polskich obozach zagłady". Takie stwierdzenie pada w artykule o zagładzie Żydów z warszawskiego getta opublikowanym w magazynie "Focus". Ale ten przypadek nie jest odosobniony.
 • Niesiołowski o PiS: Polityczni psychopaci. Do psychiatry!
  Monika Olejnik próbowała uspokoić na antenie Stefana Niesiołowskiego. Jednak poseł PO ani myślał zwolnić. Jego zdaniem nowe hasło PiS jest kalką nazistowskiego sloganu, a politycy tej partii to polityczni psychopaci.
 • Gross się pomylił? Tajemnica pewnego zdjęcia
  Zdjęcie, które zamieścił w swej najnowszej książce Jan Tomasz Gross, może przedstawiać coś zupełnie innego niż sugeruje autor. Historyk twierdzi, że fotografia wykonana tuż po II wojnie światowej pokazuje prawdopodobnie ludzi rabujących mogiły Żydów zamordowanych w Treblince. Jednak jest duże prawdopodobieństwo, że jedno z najsłynniejszych ostatnio zdjęć przedstawia coś zupełnie innego - pisze "Rzeczpospolita".