• Premier Beata Szydło
  Liberałowie w Parlamencie Europejskim przygotowali jednak projekt rezolucji dotyczący Polski. Ale nie jest to dokument krytykujący władze w Warszawie, jak jeszcze niedawno zapowiadali. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że jest to krótka rezolucja podsumowująca debatę z udziałem premier Beaty Szydło w Strasburgu.
 • Unijny komisarz z Węgier Tibor Navracsics liczy na to, że szybko dojdzie do wyjaśnienia spraw między Brukselą a Warszawą. Chodzi o rozpoczęte w połowie stycznia postępowanie Komisji Europejskiej wobec Polski. Mechanizm kontroli praworządności został uruchomiony w związku z wątpliwościami Brukseli co do zmian w Trybunale Konstytucyjnym.
 • Bert Koenders i Beata Szydło
  Historia i wartości - to główne tematy, którym poświęcił uwagę Bert Koenders, Minister Spraw Zagranicznych sprawującej obecnie prezydencję w Unii Europejskiej Holandii, otwierając debatę poświęconą Polsce. W Parlamencie Europejskim trwa sesja poświęcona sytuacji w naszym kraju.
 • Frans Timmermans
  Komisja Europejska w sposób obiektywny oceni sytuację w Polsce. Tak mówił wiceszef Komisji Frans Timmermans podczas debaty w europarlamencie.
 • Spotkanie premier Beaty Szydło z polskimi europosłami w Parlamencie Europejskim
  Debata na temat Polski w Parlamencie Europejskim może być ostra, wszystko zależy od tego, co powie premier Beata Szydło - oceniają eksperci, goście Polskiego Radia 24.
 • Jean Claude-Juncker
  "Nie mamy problemu z Polską, ale z pewnymi inicjatywami rządu" - powiedział szef Komisji Europejskiej. Jean Claude Juncker odniósł się dziś do rozpoczęcia wstępnej fazy kontroli praworządności w naszym kraju w związku z wątpliwościami wokół zmian w Trybunale Konstytucyjnym.
 • Europarlament
  Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim odbędzie się jednak w najbliższy wtorek po 16.00. Za tym terminem opowiedzieli się przewodniczący grup politycznych, zmieniając tym samym wczorajsze ustalenia sekretarzy generalnych grup politycznych, którzy wpisali debatę na środę. O zmianę terminu zabiegała Polska.
 • Beata Szydło
  Polska zapisała się w historii Unii Europejskiej - informuje "Rossijskaja Gazieta". Rządowy dziennik zwraca uwagę, że po raz pierwszy Komisja Europejska uruchomiła procedurę kontroli praworządności w jednym z krajów członkowskich.
 • Debata „orientacyjna” z punktu widzenia prawa ma znaczenie marginalne. Z punktu widzenia polityki osłabia pozycję Polski w UE. Z największej szóstki decyzyjnej przechodzimy do ligi państw takich jak Węgry i Rumunia. Pierwszy kraj był przyczyną powołania w 2014 r. mechanizmu obrony państwa prawa. Drugi otrzymywał w 2012 r. kompromitujące rumuński rząd listy. Bruksela zarzucała w nich ówczesnemu premierowi Victorowi Poncie zamach na Trybunał Konstytucyjny. Komentarze płynące z Brukseli otwierają jednak szansę na kompromis. Teraz ruch jest po stronie polskich władz.
 • Andrzej Duda
  "Polska zawsze będzie stać na gruncie prawa międzynarodowego. Siła prawa ponad prawem siły" - tak mówił prezydent Andrzej Duda podczas dorocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce. Prezydent podkreślił, że jest to dewiza jego prezydentury.