• Lekarz bada gardło pacjentki
  Chyba najbardziej znanym migdałkiem jest migdałek gardłowy, czyli tak zwany trzeci migdałek, który uprzykrza życie dzieciom i ich rodzicom. Ten jednak zanika u przeważającej większości osób w okresie dorastania. Tymczasem problemy z migdałkami nie ustają i nie są wcale rzadkie wśród dorosłych. Jak sobie z nimi radzić - opowie specjalista laryngolog, dr n. med. Krzysztof Cecherz.
 • Badanie gardła
  Migdałek gardłowy, znany jako trzeci migdał, budzi wiele emocji i kontrowersji wśród rodziców. Między trzecim a ósmym rokiem życia następuje ich znaczący wzrost, ponieważ jest to okres, kiedy układ chłonny pracuje najintensywniej. Zdarza się jednak, że nadmierny przerost migdałka staje się problemem. O tym, kiedy konieczna jest pomoc laryngologa, mówi doktor Tomasz Broda – otolaryngolog ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.
 • Badanie u lekarza
  Czy powinno się wycinać dziecku migdałki? To pytanie nurtuje wielu rodziców, których dzieci często miewają anginę. Jakie są wskazania do takiego zabiegu? Na te pytania odpowiedział w "Dzień Dobry TVN" otolaryngolog, dr Tomasz Broda.
 • Badanie gardła
  Twoje dziecko często łapie infekcje, chrapie i źle słyszy? To może być wina migdałków. Czy konieczne jest ich wycięcie? Wielu rodziców obawia się tego zabiegu, bo narosło wokół niego sporo mitów. Dlatego sprawdzamy, czy jest się czym niepokoić.
 • Czy trzeci migdał trzeba wycinać?
  Są odpowiedzialne za naszą odporność, ale mogą też przyczyniać się do częstych infekcji. Choć migdałki – bo o nich mowa – kojarzymy głównie z anginami u dzieci, to przysparzają kłopotów niezależnie od wieku. Dlatego powinniśmy je uważnie obserwować, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów – skonsultować się z lekarzem.
 • Dziecko, które chrapie, narażone na rozwój ADHD
  Gdy małe dziecko chrapie, nie wolno czekać, aż z tego wyrośnie. Warto jak najszybciej poradzić się specjalisty i poszukać sposobu na przezwyciężenie dolegliwości. W przeciwnym razie zagrożony będzie rozwijający się mózg dziecka, a ono samo zacznie wykazywać zaburzenia zachowania.
 • Powiększone migdałki mogą powodować bezdech senny
  Jeśli dziecko ma przerośnięte migdałki podniebienne oraz gardłowy (tzw. trzeci migdałek), nie warto zwlekać z zabiegiem ich usunięcia. Ta prosta operacja ochroni malca przed rozwojem groźnych chorób - dowodzą amerykańscy naukowcy.