• Czwarta rocznica tsunami w Japonii
  Równo cztery lata temu, 11 marca 2011 roku, Japonię u wybrzeżu Honsiu nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera wywołały gigantyczną falę tsunami, która zniszczyła niemal całe wschodnie wybrzeże kraju. Dziś Japończycy oddają hołd ofiarom kataklizmu.
 • W miejscowościach w okolicach elektrowni Fukushima promienioanie spadło poniżej poziomu, kiedy konieczna jest ewakuacja ludzi
  Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej po kolejnym badaniu próbek gleby z japońskiej miejscowości Iitate, 40 km na północny wschód od elektrowni Fukushima, podała, że promieniowanie spadło poniżej poziomu, przy którym konieczna jest ewakuacja mieszkańców.
 • Niemal 4,4 tys. razy przekroczone zostały normy promieniowania w morzu w okolicach elektrowni Fukushima
  4385 razy przekracza normę poziom jodu-131 w wodzie morskiej w pobliżu uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowała w czwartek japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego (NISA).
 • Japonia ostrzega. Morze jest napromieniowane
  Japońskie władze nakazały pilną kontrolę ryb i owoców morza. Czujniki wskazują bowiem, że poziom promieniowania w wodzie u północnych wybrzeży Japonii cały czas rośnie, a ilość radioaktywnych substancji znacznie przewyższa normy.
 • Walczą z promieniowaniem, a ono ciągle rośnie
  W nocy z soboty na niedzielę straż pożarna i siły zbrojne Japonii zaangażowane zostały w akcję schładzania reaktorów nr 3 i 4 w uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima I. Mimo podjętych kroków w reaktorze nr 3 zwiększyło się promieniowanie.
 • Radioaktywna chmura z Japonii dotarła do USA
  Wzrost promieniowania u wybrzeży USA. Naukowcy wykryli już radioaktywne cząstki, które dotarły do Stanów ze zniszczonej elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała jedna z agencji ONZ.
 • Pierwsze ofiary promieniowana? Zmarło kilkanaście osób
  Czternastu pacjentów w podeszłym wieku zmarło po przeniesieniu ze szpitala do ośrodka, gdzie ewakuowani są mieszkańcy zagrożonej skażeniem radioaktywnym strefy wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowały w czwartek miejscowe władze.
 • Potwierdzono śmierć 4377 ofiar kataklizmu w Japonii
  Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi i spowodowanej przez nie fali tsunami, które nawiedziły Japonię 11 marca, wzrosła do 5198 - poinformowała w czwartek japońska telewizja NHK. Ubiegłotygodniowe trzęsienie miało siłę 9 w skali Richtera.
 • Rozpaczliwa walka o reaktory. Śmigłowce w akcji
  Śmigłowce wojskowe rozpoczęły w czwartek akcję zrzucania wody morskiej na przegrzewający się reaktor nr 3 w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I - podała dpa, powołując się na telewizję NHK.
 • Świeża żywność z Japonii powinna zostać sprawdzona. Może być radioaktywna - zaleca Komisja Europejska
  Komisja Europejska zaleciła krajom UE, by sprawdzały świeżą żywność importowaną z Japonii pod kątem radioaktywności. Chodzi o żywność wysyłaną z Japonii od 15 marca, z związku z ostatnią awarią elektrowni jądrowej - powiedział PAP rzecznik KE ds. zdrowia.