• Czwarta rocznica tsunami w Japonii
  Równo cztery lata temu, 11 marca 2011 roku, Japonię u wybrzeżu Honsiu nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. Wstrząsy o sile 9 stopni w skali Richtera wywołały gigantyczną falę tsunami, która zniszczyła niemal całe wschodnie wybrzeże kraju. Dziś Japończycy oddają hołd ofiarom kataklizmu.
 • Eksperci: Chmura znad Japonii nie zagraża zdrowiu Polaków
  Nawet jeśli nad Polskę dotrze chmura zanieczyszczona radioaktywnymi pierwiastkami, to nie musimy się jej obawiać - przekonują eksperci. Im dalej chmura oddala się od Japonii, tym jest rzadsza, a stężenie radioaktywnych pierwiastków mniejsze.
 • Japonia ostrzega. Morze jest napromieniowane
  Japońskie władze nakazały pilną kontrolę ryb i owoców morza. Czujniki wskazują bowiem, że poziom promieniowania w wodzie u północnych wybrzeży Japonii cały czas rośnie, a ilość radioaktywnych substancji znacznie przewyższa normy.
 • Elektrownia atomowa Fukushima Daiichi
  Zbiornik ze zużytymi prętami paliwowymi w budynku reaktora 4 w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I nie zawiera już wody, co wiąże się ze "skrajnie wysokim" poziomem promieniowania - podał w środę szef amerykańskiej agencji ds. dozoru jądrowego.
 • Osłony reaktorów w japońskich elektrowniach atomowych nie są uszkodzone, a poziom promieniowania jest niewielki. Jest mało prawdopodobne, by w Japonii doszło do sytuacji przypominającej katastrofę w Czarnobylu w 1986 r. - zapewnił szef MAEA Yukiya Amano.
 • Mieszkańcy wioski Kawamata w prefekturze Fukushima w oczekiwaniu na badania
  Nie jest prawdopodobne, by w reaktorze nr 2 w elektrowni atomowej Fukushima I, w północno-wschodniej Japonii, doszło do dużej eksplozji - ocenił w poniedziałek rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano.
 • Pasażerowie na dworcu kolejowym w Tokio
  Po zamknięciu elektrowni jądrowych, w całej Japonii zaczyna brakować prądu. Media apelują do mieszkańców, aby oszczędzali energię elektryczną i nie włączali komputerów oraz telewizorów.
 • Stalowa osłona reaktora jest cała. Promnieniowanie się zmniejsza?
  W elektrowni atomowej Fukushima I, która znajduje się ok. 240 km na północ od Tokio, doszło w sobotę do wybuchu wodoru. Choć zawaliły się ściany i dach budynku elektrowni, stalowa osłona reaktora nie została uszkodzona - podał rząd. Cztery osoby zostały ranne.
 • Kataklizm w Japonii. Lawinowo rośnie liczba ofiar
  Przewiduje się, że liczba ofiar śmiertelnych potężnego trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii przekroczy 1000 osób - poinformowała w piątek japońska agencja Kyodo. Podała, powołując się na resort obrony, że w prefekturze Fukushima jest zniszczonych 1 800 domów.
 • Po trzęsieniu awaria w elektrowni atomowej. Ewakuują ludzi
  Około 2 tys. ludzi, zamieszkałych w sąsiedztwie elektrowni atomowej w japońskiej prefekturze Fukushima, wezwano w piątek do udania się w bezpieczne miejsce w obawie przed ewentualnym wyciekiem radioaktywnym - podała japońska agencja Jiji Press, powołując się na lokalne władze.