• Katownia UB przy ulicy Strzeleckiej w Warszawie
  Wszystko wskazuje na to, że stracimy unikatowy zabytek. Instytut Pamięci Narodowej nie ma pieniędzy na remont byłej katowni UB w kamienicy przy ulicy Strzeleckiej w Warszawie i utworzenie w tym miejscu izby pamięci - alarmuje tvnwarszawa.pl. Byłe więzienie zostanie zamknięte, a pomieszczenie, w którym miała być izba pamięci, wynajęte.
 • Tajne więzienie NKWD w Warszawie
  11 listopada 2000 roku niepozorna Willa Jasny Dom ujawniła swoją mroczną tajemnicę. Właściciele kamienicy odkryli w piwnicach wyryte na ścianach napisy. Nazwiska, daty, niepokojące świadectwa przetrzymywanych tu ludzi. Okazało się, że w tych murach mieściło się tajne więzienie NKWD. Rosjanie założyli je w styczniu 1945 roku. Trzymali w nim żołnierzy AK, działaczy podziemia niepodległościowego. Tutaj siedział generał August Emil Fieldorf "Nil", zastępca komendanta głównego Armii Krajowej. Tutaj prawdopodobnie był więziony rotmistrz Witold Pilecki...
 • Tajne więzienie NKWD. Willa Jasny Dom w Warszawie
  Instytut Pamięci Narodowej dokonał niecodziennego odkrycia w starej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa w Płocku. Okazuje się, że w piwnicach siedziby UB mieściła się katownia. Więźniowie zostawili w niej ślady na ścianach. Zachowały się nawet oryginalne drzwi do cel.
 • Tajne więzienie NKWD w Warszawie
  Właśnie minęło 13 lat, odkąd niepozorna Willa Jasny Dom w warszawskich Włochach ujawniła swoją mroczną tajemnicę. 11 listopada 2000 roku właściciele kamienicy odkryli w piwnicach wyryte na ścianach napisy. Nazwiska, daty, niepokojące świadectwa przetrzymywanych tu ludzi. Okazało się, że w tych murach mieściło się tajne więzienie NKWD. Rosjanie założyli je w styczniu 1945 roku. Trzymali w nim żołnierzy AK, działaczy podziemia niepodległościowego. Tutaj siedział generał August Emil Fieldorf "Nil", zastępca komendanta głównego Armii Krajowej. Tutaj prawdopodobnie był więziony rotmistrz Witold Pilecki...
 • Bicie gumą i żelazem owiniętym w ręcznik, przypalanie włosów, skuwanie na noc kajdankami - to tylko kilka z całego arsenału tortur, jakie stosował wobec więźniów Jerzy K., były oficer Urzędu Bezpieczeństwa, skazany dziś na trzy lata więzienia. Sąd nie miał wątpliwości, że mimo swych 86 lat, powinien on ponieść karę.
 • Oficer UB: Więźniowie sami pozorowali, że ich bito
  Więźniowie UB, którzy składali zeznania, prosili potem śledczych, by mogli "otrzeć się o ścianę", aby po powrocie do celi wyglądali, jakby ich bito na przesłuchaniu - zeznał b. oficer UB w procesie innego śledczego oskarżonego o znęcanie się nad więźniami.