Aż 75 proc. osób po 70. roku życia wykazuje niedosłuch. Tymczasem wczesne wykrycie ubytku słuchu i odpowiednie leczenie może poprawić ogólną sprawność seniora: fizyczną, społeczną i umysłową – mówi prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis. Niedosłuch sprawia, że pacjenci przestają być aktywni, co zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. – W efekcie osoby starsze wchodzą w dobrze udowodniony mechanizm błędnego koła – ostrzega.
Szumy uszne i długotrwałe, nasilone dzwonienie, dudnienie, pisk, gwizdanie w uszach mogą wskazywać na poważną chorobę. Wymaga dokładnej diagnostyki. Jakie badania trzeba zrobić?
Choć brzmi to jak science-fiction i prezentuje się jak kadr z filmu fantastycznonaukowego, dla chirurgów to coraz częstsza codzienność. Amerykańscy lekarze w ten sposób zrekonstruowali ucho, które młoda żołnierz straciła w wypadku samochodowym. A potem je przeszczepili.
Doświadczony lekarz, który co roku usuwa z uszu pacjentów nawet sto litrów woskowiny, zdradził, jakie dziwne przedmioty wyjmował z uszów swoich pacjentów. To historie mrożące krew w żyłach...
Plastikowe, cienkie jak zapałka z nawiniętą watką na końcach używane są niemal powszechnie. Lekarze ostrzegają, że ich stosowanie może być niebezpieczne.
Już samo wyobrażenie, że przez pięć dni mógłby pająk żyć w czyimś uchu, przyprawia o gęsią skórkę. A właśnie coś takiego przytrafiło się Chince. Gdy zaczęła mieć kłopoty ze słuchem, poszła do lekarza.