• Andrius Kubilius i Konrad Szymanski
  "Niemcy to nasz kluczowy partner gospodarczy i partner dla reformy UE, najpierw pod kątem politycznym, a być może później także instytucjonalnym" - mówi w "Rzeczpospolitej" wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Dodał, że Polska jest gotowa rozmawiać o przyszłości Unii.
 • Kobiety w burkach
  Rząd Austrii wprowadził we wtorek zakaz noszenia w miejscach publicznych burki i innego rodzaju ubrań zasłaniających twarz. To element nowego programu integracji uchodźców i imigrantów, uzgodnionego przez rządzącą koalicję konserwatywno-socjaldemokratyczną.
 • Uchodźcy
  Większość Polaków nie zna ani jednego uchodźcy. Równie wielu nie zna nawet kogoś, kto mógłby go znać. Ale i tak nienawidzimy innych.
 • Karolina Kirsz
  "Mam wrażanie, że znaleźliśmy się w sytuacji, jaka panowała w Europie w latach 30. XX wieku. Mamy do czynienia z kryzysem ekonomicznym oraz kryzysem demokracji i pewnych ideałów. Zaczynamy dziwnie patrzeć na obcych, którym powodzi się lepiej, niż nam. Do tego mamy uchodźców, którymi nas straszą w taki sam sposób, w jaki Hitler straszył Żydami. Przecież Hitler nie mówił „zabijmy tych biednych, niewinnych ludzi”. Mówił za to o spisku żydowskim, zabieraniu przez Żydów pracy Niemcom i o tym, że Żydzi przenoszą tyfus, a żydowskie prostytutki zarażają tryprem. Brzmi znajomo, gdy nasi politycy mówią, że uchodźcy roznoszą mikroby i gwałcą kobiety." - mówi Karolina Kirsz, reżyserka spektaklu "One same" wystawianego na deskach Teatru Żydowskiego.
 • Premier Ewa Kopacz
  Premier deklaruje, że solidarność europejska w sprawie imigrantów nie może być wymuszona. Ewa Kopacz przed spotkaniem unijnych szefów MSW i jutrzejszym szczytem Rady Europejskiej powtórzyła trzy warunki Polski w sprawie przyjęcia migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.