Jak cię widzą, tak cię piszą? Jeśli w tym powiedzeniu jest źdźbło prawdy, to na europejskich salonach jesteśmy postrzegani jako ktoś, kto wszedł na perski dywan w znoszonych gumofilcach.
Rząd PiS jest atakowany w Brukseli ze względu na to, że nie zgodził się na przyjmowanie uchodźców - mówili europosłowie PiS po posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE, na którym dyskutowano o praworządności w Polsce.
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik uważa, że uchodźcy, którzy przybywają przez Morze Śródziemne do Europy, powinni być odsyłani. Jego zdaniem, należy bardzo wzmocnić granice Unii Europejskiej.
"Niemcy to nasz kluczowy partner gospodarczy i partner dla reformy UE, najpierw pod kątem politycznym, a być może później także instytucjonalnym" - mówi w "Rzeczpospolitej" wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Dodał, że Polska jest gotowa rozmawiać o przyszłości Unii.
"W 2016 roku do Niemiec przyjechało 280 tys. imigrantów starających się o status uchodźcy bądź azylanta" - poinformował w środę w Berlinie minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere. Rok wcześniej było ich trzy razy więcej - 890 tys.
Włochy mają ogromne problemy z identyfikacją uchodźców na granicy zewnętrznej UE. "Nikt nie zna rzeczywistej tożsamości tych ludzi" - przyznał w wywiadzie prasowym szef departamentu imigracji i praw człowieka włoskiego MSW Mario Morcone.
Komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz ds. UE pozytywnie zarekomendowały projekt uchwały sprzeciwiającej się "próbom ustanawiania stałych mechanizmów alokacji uchodźców czy migrantów" przez UE oraz karom finansowym. Posłowie zgłosili do projektu jedną poprawkę.
Unii Europejskiej potrzebna jest terapia rodzinna - pisze w sobotę niemiecki dziennik "Tagesspiegel". I chwali przywódców 27 krajów za uzgodnienie pragmatycznego planu na najbliższe miesiące. "Die Welt" dostrzegł rysujący się zwrot w polityce migracyjnej.
"Nie będziemy ulegać presji tych,
którzy chcą doprowadzić do kryzysu migracyjnego. Nasza polityka jest
zupełnie inna. Granica polska jest szczelna" - mówił szef MSWiA Mariusz
Błaszczak. Tak odniósł się do informacji, że we wtorek po stronie
białoruskiej koczowali uchodźcy z Czeczenii, chcący przedostać się do
Polski.
Negocjacje ws. przystąpienia Turcji
do Unii Europejskiej nabrały tempa. Przedstawiciele obu stron spotkali
się w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli. Zanim delegacje
przystąpiły do rozmów, minutą ciszy uczciły pamięć tych, którzy zginęli w
zamachach przeprowadzonych na lotnisku w Stambule.