• Kleszcz wbity w skórę
  Kleszcze kojarzą nam się z wiosną i latem, tymczasem okazuje się, że jesienią też są groźne. Jak je skutecznie usunąć, kiedy wbiją się w nasze ciało? Czy po każdym ugryzieniu kleszcza trzeba udać się do lekarza?
 • kleszcz
  Wędrowanie po lesie ścieżkami, z których korzystają dzikie zwierzęta, wyraźnie zwiększa ryzyko ataku kleszcza - wynika z badań polsko-słowackich. Prawdopodobieństwo spotkania kleszcza na leśnych duktach jest nawet 7 razy większe niż choćby w zaroślach.
 • Kleszcz wbity w skórę
  Są drobne i bardzo niepozorne, a ich ugryzienie może być przyczyną poważnych chorób. Wbrew pozorom spotkamy je nie tylko w lasach czy na łąkach, lecz także na skwerkach, w miejskich parkach czy w pobliżu naszych domów. Jak podkreślają eksperci, aż 40 proc. kleszczy, bo o nich mowa, może być nosicielami groźnych bakterii i wirusów wywołujących boreliozę, babeszjozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Stąd, planując majówkę, warto wiedzieć, jak się przed nimi uchronić, co zrobić, gdy kleszcz nas ugryzie oraz kiedy należy skonsultować się z lekarzem.
 • Kleszcz
  Przed nami długi majowy weekend. Wiele osób spędzi go na łonie natury. A ponieważ trwa sezon aktywności kleszczy, warto pamiętać o odpowiednim ubiorze i repelentach. Jeśli zaś dojdzie do ukąszenia, trzeba usunąć kleszcza jak najszybciej i obserwować reakcję organizmu.
 • Przeziębienie
  Czy każdy kleszcz jest nosicielem bakterii i wirusów?
 • Kleszcz wbity w skórę
  Co zrobić w sytuacji, kiedy zobaczymy kleszcza na skórze? Jak można go usunąć?
 • Kleszcz
  Kleszcze można spotkać nie tylko w lesie. Dlaczego te mieszkające w mieście są częściej zarażone boreliozą? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza?
 • Są przynajmniej trzy powody, dla których borelioza, zwana też chorobą z Lyme, jest bardzo niebezpieczna. Po pierwsze, brak szczepionki, która by przed nią chroniła. Po drugie, trudności w jej zdiagnozowaniu i często nieoczywiste objawy. Po trzecie wreszcie, niejednoznaczne zalecenia w sprawie jej leczenia. A skutki choroby są bardzo groźne.
 • Kleszcz
  Nie trzeba iść do lasu, by przynieść na sobie kleszcza. Ten pajęczak bytuje także na trawnikach w parkach czy przydomowych ogrodach. W Polsce najpopularniejszy spośród ponad 20 gatunków jest właśnie kleszcz pastwiskowy, zwany też pospolitym. On, podobnie jak kleszcz łąkowy, najchętniej atakuje człowieka.
 • Niektórzy specjaliści twierdzą, że ukąszenie kleszcza zarażonego boreliozą nie jest równoznaczne z zakażeniem ofiary. Minąć ma około 12 godzin, zanim pajęczak złoży swoje zainfekowane odchody. Inni eksperci zaś przekonują, że czas nie jest tu istotny i przywołują przypadki osób, które wyjęły ze skóry tylko co wbitego w nią kleszcza, a miały typowe objawy (rumień) zakażenia boreliozą.