• Flaga Unii Europejskiej
  Projekt Europy wielu prędkości przedstawiony przez Francję, Niemcy, Włochy i Hiszpanię w Wersalu z całą siłą ujawnił, jak kruchym tworem jest promowany przez Polskę sojusz Międzymorza. Od krajów bałtyckich przez Polskę aż po Słowenię i Chorwację każdy ma swoją koncepcję reagowania na pełzający upadek Wspólnoty. 
 • Uchodźcy płyną pontonem
  Wbrew czarnym scenariuszom UE zatrzymała napływ migrantów. Wspólnota zrobiła to opieszale, kosztem zgniłego kompromisu z Turcją, kwestionując politykę otwartych drzwi promowaną przez Berlin. Ale zrobiła.
 • Flaga Unii Europejskiej
  Na Zachodzie mamy do czynienia z poważnym kryzysem zarówno prawicy, jak i lewicy. Zyskują na tym populiści. Tak mówi Polskiemu Radiu, Wess Mitchell - dyrektor amerykańskiego ośrodka Center for European Policy Analisys i specjalista od stosunków Stanów Zjednoczonych i Unii.
 • Nicolas Sarkozy
  "Turcja, a następnie kraje bałkańskie, powinna być przyjęta do wspólnoty europejskiej" – ogłosił na szczycie europejskich chadeków w Madrycie były prezydent Francji, Nicolas Sarkozy. Wcześniej takie deklaracje składała niemiecka kanclerz. Słowa Sarkozy’ego są szokujące, bo jeszcze 3 lata temu ten sam Sarkozy mówił, że Turcja „nie jest częścią Europy tylko Azji Mniejszej” i nie widział dla niej miejsca w Unii Europejskiej.
 • Grzegorz Schetyna
  Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini liczy na porozumienie państw członkowskich w sprawie przyjmowania uchodźców. "To nie stanie się szybko" - podkreśla minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Kryzys migracyjny zdominował spotkanie szefów dyplomacji 28 krajów w Luksemburgu.
 • Donald Tusk
  Problem z uchodźcami zalewającymi Unię Europejską to najtrudniejszy – z dotychczasowych – test polityczny dla Donalda Tuska. Były premier musi wybrać: czy reprezentuje polskie interesy czy też jest politykiem unijnym, proponującym rozwiązania nie po linii polskiego rządu. Jak do tej pory, w tej kwestii szef Rady grał na zwłokę. Teraz się musi opowiedzieć.
 • Kryzys w Grecji
  Wśród Greków narasta frustracja. Gdy w Brukseli trwają rozmowy w sprawie dalszego losu Grecji, wielu mieszkańców Aten otwarcie mówi o coraz większej niechęci do Niemiec i innych krajów Północy. Oliwy do ognia dolała wczorajsza propozycja niemieckiego ministra finansów, by na 5 lat wykluczyć Grecję ze strefy euro.
 • Premier Grecji, Aleksis Tsipras
  Przerwa na szczycie strefy euro w sprawie Grecji. Ogłosił ją szef Rady Europejskiej Donald Tusk. A to oznacza, że przywódcy eurolandu nie zgodzili się już dziś rozpocząć negocjacji z Grecją w sprawie nowej pożyczki.
 • Donald Tusk
  Jeśli Grecy zagłosują na NIE, nie będzie to automatycznie oznaczało wyjścia ich kraju ze strefy euro. Tak w wywiadzie dla portalu Politico dał do zrozumienia szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jutro Grecy zdecydują, czy chcą przyjąć czy odrzucić porozumienie z międzynarodowymi instytucjami.
 • Rejkjawik Reykjavik Islandia
  Islandia nie chce już do Unii Europejskiej. Kraj, który został silnie dotknięty kryzysem finansowym z 2008 roku, w 2009 roku złożył wniosek o członkostwo we Wspólnocie. Dziś ten wniosek wycofał.