• Volkswagen golf
  PE przegłosował stanowisko ws. przepisów dotyczących wydawania homologacji dla nowych samochodów. Mimo wielu głosów "za", PE nie opowiedział się za powstaniem centralnej agencji certyfikującej auta, ale zmiany w systemie i tak mają być znaczne.
 • Zakupy przez internet będą łatwiejsze
  Niektóre uciążliwe, inne bardzo potrzebne. Eksperci oceniają nowe regulacje konsumenckie, które 25 grudnia weszły w życie. Ustawa wdrażająca unijne przepisy to duża zmiana nie tylko dla klientów, ale także dla handlowców.
 • Kolorowe kosze na śmieci
  Grozi nam kolejny chaos w gospodarce odpadami w gminach. Wszystko przez nową unijną dyrektywę 2014/24/UE, która została opublikowana pod koniec lutego i na której implementację państwa członkowskie będą miały najwyżej dwa lata.
 • Samolot ląduje
  Parlament Europejski poparł propozycję skrócenia czasu pracy pilotów samolotów. Zaproponowane przez Komisję Europejską zmiany mają zwiększyć bezpieczeństwo w transporcie lotniczym.
 • Elektrownia - zdjęcie ilustracyjne
  Już w tym roku pula darmowych uprawnień do emisji CO2 dla polskiej gospodarki może się skurczyć o 10 proc. – wynika z nieoficjalnych informacji "DGP". Wzrosną koszty wytwarzania prądu.
 • Trybunał Sprawiedliwości
  2 pozwy przeciwko Polsce i 3 upomnienia w związku z naruszeniem unijnego prawa. To decyzje podjęte przez Komisję Europejską. Bruksela opublikowała pakiet postępowań przeciwko krajom członkowskim. Polska jest w grupie 10.państw, które zostały pozwane do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Pierwszy pozew dotyczy regulowania cen gazu.
 • Węgierska flaga - zdjęcie ilustracyjne
  Eurodeputowani skrytykowali Komisję Europejska i Radę za opieszałość i brak szybkiej reakcji na kontrowersyjne zmiany w Węgierskiej Konstytucji. Część posłów apeluje o wszczęcie specjalnej procedury.
 • Unia Europejska - zdjęcie ilustracyjne
  Komisja Europejska ma wątpliwości, czy zmiany w węgierskiej konstytucji, przyjęte przez parlament, są zgodne z unijnym prawem. Zgodnie z nowelizacją, zakazana będzie kampania wyborcza w mediach komercyjnych.
 • Flagi Unii - zdjęcie ilustracyjne
  Powstanie unijnej prokuratury jest niemal pewne. Zajmie się ściganiem m.in. oszustów wyłudzających dotacje UE. W czerwcu znany będzie projekt rozporządzenia w tej sprawie. Śledczy będą działać także w Polsce
 • Unijny Trybunał Sprawiedliwości
  Polska znowu na celowniku Komisji Europejskiej w związku z ignorowaniem unijnego prawa. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że Bruksela zdecyduje dziś o wysłaniu dwóch pozwów przeciwko Warszawie do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Znajdą się one w pakiecie o postępowaniach przeciwko krajom członkowskim, który opublikuje Komisja Europejska.