• Uniwersytet Warszawski
  System oceny jakości kształcenia w Polsce nie działa – ustalił NIK. W wielu szkołach wyższych coraz słabsi wykładowcy uczą coraz słabszych maturzystów.
 • Jarosław Gowin
  Polskie uczelnie nie potrzebują rewolucji, potrzebują stabilizacji, ale jednocześnie w niektórych obszarach szybkich i głębokich korekt - podkreślił w Katowicach wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Polityk zapowiedział tym samym rozpoczęcie prac nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym.
 • Pusta sala wykładowa
  Polska nauka stoi w rozkroku – pomiędzy korporacją cechową, broniącą przede wszystkim interesów swoich własnych członków, a korporacją biurokratyczno-biznesową, kierującą się jedynie wymiernym zyskiem.
 • Bartosz Marczuk
  W ostatnich 20 latach dokonała się edukacyjna rewolucja. Na początku lat 90. studiowało 400 tys. osób. Dziś – prawie 2 mln. Obecnie, zamiast co dziesiąta, co druga osoba w wieku maturalnym zaczyna studia. Te rewelacyjne informacje nie powinny jednak pozbawiać nas krytycznego spojrzenia na jakość kształcenia - pisze Bartosz Marczuk.