• Upał
  Dla czternastu województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upalną pogodą. Alerty nie obowiązują tylko w Podlaskiem i Lubelskiem. W zachodniej Polsce termometry mogą wskazywać nawet 33 stopnie C.
 • upał
  40-stopniowe upały mają utrzymywać się w dużej części Włoch w czasie weekendu. Najgoręcej będzie na Sardynii, gdzie temperatury wzrosną do 42 stopni. Alarm w związku z upałem obowiązuje między innymi we Florencji.
 • Upał
  W środę został ustanowiony nowy rekord czerwcowej temperatury w Polsce. W Radzyniu w województwie lubuskim ok. godz. 15.20 zanotowano 38,2 stopnia. Gorąco było w całym kraju - w prawie co drugiej stacji pomiarowej IMGW odnotowano w środę temperatury przekraczające 33 st.
 • upał
  Jak podaje IMGW, północno-zachodnia, środkowa i wschodnia Europa będzie pod wpływem płytkich niżów z frontami atmosferycznymi, z ośrodkami znad Wysp Brytyjskich, Danii i zachodniej Rosji. Pozostała część kontynentu znajduje się pod wpływem słabych wyżów. Północno-wschodnia Polska pozostanie w zasięgu słabego wyżu znad Morza Bałtyckiego, pozostały obszar kraju będzie w zatoce z ciepłym frontem atmosferycznym. Na południu kraju pozostanie upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego, na północy powietrze polarne morskie.
 • upał
  We wszystkich województwach obowiązuje w środę drugi stopień zagrożenia w związku z panującymi w Polsce upałami - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alertem pierwszego stopnia objęte są południowe powiaty w Sudetach, a zagrożeń nie przewiduje się w rejonie Karpat.
 • Upał, słońce, termometr
  IMGW informuje, że pogodę w Europie kształtują głównie ośrodki niżowe z rejonu Wysp Owczych, Bałkanów oraz Hiszpanii. Centrum słabego wyżu znajdzie się na pograniczu Rosji, Białorusi i krajów nadbałtyckich. Polska w większości jest pod wpływem tego wyżu, ale na zachodzie kraju zaznacza się zatoka niżowa z postępującym frontem chłodnym i linią zbieżności. Napływa ciepłe powietrze polarne morskie.
 • upał
  "W 100 lat jesteśmy w stanie zmienić atmosferę i klimat w takim stopniu, jak zmieniły się one wskutek procesów naturalnych w ciągu 20 tysięcy lat" - mówi w rozmowie z dziennik.pl prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. 
 • Upały we Francji
  Lipiec zaczął się od ochłodzenia i w najbliższej przyszłości nie widać powrotu trzydziestostopniowych upałów. Gorące powietrze, które w zeszłym tygodniu napływało do Polski już zostało wyparte przez zdecydowanie chłodniejszą masę powietrza, która dociera do nas z północnego - zachodu Europy.
 • Burza
  To już koniec afrykańskich upałów nad Polską. Jak wynika z prognoz IMGW, teraz czekają nas burze i deszcze, a temperatury spadną do 20 stopni Celsjusza.
 • Upały w Polsce
  Będzie chłodniej i wilgotniej. Synoptycy wreszcie są w stanie wskazać dzień, w którym nad Polskę nadciągnie ochłodzenie. Pogoda ma się zmienić po niedzieli.