Opinia Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu nie zostawia suchej nitki na drugiej "ustawie naprawczej” autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości o Trybunale Konstytucyjnym. Członkowie
Biura przedstawiają szereg argumentów za niekonstytucyjnością przyjętego przez Sejm projektu.
Być może jeszcze w lipcu będzie wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat nowej ustawy o polskim Trybunale Konstytucyjnym - powiedział rzecznik Rady Europy.
Z analizy projektu nowej ustawy o TK autorstwa PiS wynika, że część jego zapisów przypomina regulacje uznane już wcześniej przez TK za niekonstytucyjne. Jak wynika z notatki Biura TK, chodzi np. o wydawanie orzeczeń większością 2/3 głosów oraz wyznaczanie terminów spraw.
Prokuratura Okręgowa
Warszawa-Praga odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie niepublikowania
wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Jak uzasadniła, nie jest ona
organem uprawnionym do rozstrzygania sporów o charakterze
konstytucyjnym.
Sytuacja, w której znalazła się rządząca większość po środowym wyroku TK, coraz bardziej przypomina oblężoną twierdzę - mówi dr Joanna Szalacha-Jarmużek, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i wykładowczyni Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Jej zdaniem, rząd jednak będzie musiał się ugiąć przed naciskiem opozycji i prawników.
Sędzia Katarzyna Gonera z Krajowej Rady Sądownictwa uznała, że zmiany w ustawie o TK naruszają prawa obywateli do rozpatrzenia ich spraw. Twierdzi też, że nowe prawo narusza też konstytucyjną zasadę niezależności Trybunału.