Przebarwienia na zębach przybierają na sile wraz z wiekiem, ale również na skutek naszych złych nawyków. Podpowiadamy, co robić, aby zachować biały uśmiech na dłużej.
Jeśli znów lądujesz na fotelu dentystycznym z bolącym zębem i myślisz, że kiepski stan uzębienia odziedziczyłeś po rodzicach, to pora spojrzeć prawdzie w oczy. Badania udowadniają, że to nie kod genetyczny, ale przede wszystkim nasze nawyki pogrążają nasze zęby.
W świetle badań epidemiologicznych z 2015 roku ponad 50 proc. 3-latków ma zęby dotknięte chorobą próchnicową, przy czym wskaźnik ten zwiększa się wraz z wiekiem, osiągając punkt krytyczny już u 15-latków: choroba próchnicowa dotyczy blisko 100 proc. nastolatków w tym wieku! To statystyki więcej niż niepokojące, zarówno ze względu na obecny stan zdrowia dzieci, jak i tempo, w jakim choroba próchnicowa postępuje.
Dieta dla zdrowych zębów to nie tylko „mniej cukru, więcej warzyw”. Okazuje się, że, aby mieć zdrowe zęby warto włączyć do niej dość niespodziewane składniki, np. probiotyki, żurawinę, a nawet… „witaminę młodości” stosowaną w walce ze zmarszczkami.
W jakim stanie są zęby Polaków i jak powinna wyglądać dobra higiena jamy ustnej, tłumaczy lek. stom. Moniki Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
Ręczne szczotkowanie zębów jest wystarczające do zachowania higieny jamy ustnej, pod warunkiem, że robimy to prawidłowo – przyznaje wiceprezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, prof. Tomasz Konopka.
Mieszkańcy Pompei zdrowo się odżywiali, o czym świadczy ich doskonałe
uzębienie. Do tego przekonania doszli dentyści towarzyszący archeologom w
badaniu ciał ludzi, którzy zginęli zasypani popiołem po wybuchu
Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.
Dlaczego Amerykanin jest bardziej uśmiechnięty od Polaka? Bo ma zęby! Ten żart wciąż jest aktualny. Polacy zamykają listę najbardziej uśmiechniętych narodów. Wyprzedzają nas Brytyjczycy, Hiszpanie, Włosi, Czesi i nawet poważni Niemcy - wynika z badań.