• Mężczyzna ma zawał serca
  Pacjenci po zawale mogą żyć dłużej; w pierwszym roku po zawale serca umiera w naszym kraju co piąty pacjent, a po pięciu latach już co drugi – alarmowali eksperci podczas edukacyjnej konferencji kardiologicznej w Warszawie.
 • Leki na serce
  Do światowej i polskiej kardiologii wkraczają stosowane w udrażnianiu naczyń stenty nowej generacji, które po kilkunastu miesiącach rozpuszczają się w nich jak tabletki w żołądku – powiedzieli we wtorek eksperci podczas śniadania prasowego w Warszawie.
 • Zawał serca
  Można być bardziej zagrożonym zawałem serca także ze względu na geny, które dyktują wzrost ciała - przekonują naukowcy z University of Leicester.
 • Serce
  Choroby układu krążenia (sercowo-naczyniowego) pozostają niezmiennie od ponad 50 lat najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców Polski. W roku 2011 ok. 45,5 % zgonów spowodowanych było chorobami układu krążenia (CHUK). Należą one także do wiodących przyczyn umieralności przedwczesnej (szczególnie wśród mężczyzn), chorobowości szpitalnej oraz trwałej lub okresowej niezdolności do pracy.
 • Nie ma pewności jakie są przyczyny tzw. zespołu złamanego serca
  "Zespół złamanego serca", czyli ostra niewydolność serca niezwiązana z chorobą wieńcową, może zdarzać się częściej niż dotąd sądzono. A najczęstszymi jego ofiarami są kobiety.
 • Połączenie paroksetyny i prawastatyny może powodować podwyższenie poziomu glukozy we krwi
  Pacjentom przyjmującym równolegle lek na depresję oraz lek obniżający poziom cholesterolu zagraża cukrzyca. Naukowcy wykazali niebezpieczne skutki łączenia tych dwóch popularnych środków.
 • Badacze wykryli u mumii egipskiej księżniczki arteriosklerozę
  Ponad 3,5 tys. lat liczy mumia egipskiej księżniczki, u której badacze z University of California w Irvine wykryli arteriosklerozę, chorobę kojarzoną głównie ze współczesną cywilizacją - poinformowano na konferencji kardiologów w Nowym Orleanie.
 • Za chorobę wieńcową mogą być odpowiedzialne także geny
  Naukowcy przyjrzeli się bardzo dokładnie schorzeniom serca. I odkryli 13 nowych genów, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Dzięki temu jesteśmy jeszcze bliżej opracowania nowych metod leczenia.