• wirus HPV
  Rak szyjki macicy to drugi najczęściej występujący nowotwór narządów płciowych w naszym kraju. Jednym z czynników prowadzących do jego rozwoju jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się nim zarazić podczas stosunku bez zabezpieczenia, ale również poprzez korzystanie z tych samych przyborów higienicznych czy kontakt z bielizną chorego.
 • Kobieta u lekarza
  Rak szyjki macicy to drugi najczęściej występujący nowotwór narządów płciowych w naszym kraju. Jednym z czynników prowadzących do jego rozwoju jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).
 • Rak szyi
  Dynamicznie wzrasta w naszym kraju zachorowalność na nowotwory głowy i szyi, które często wykrywane są w zaawansowanym stadium – alarmował podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie prof. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
 • Badanie ginekologiczne
  Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość zmiany metody badań cytologicznych – powiedziała wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Nowa metoda – cytologia na podłożu płynnym – wg Polskiego Towarzystwa Patologów jest dokładniejsza, co może zmniejszyć zachorowania na raka szyjki macicy.
 • Szczepienie
  13-latki z Radomia będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV, który może wywołać raka szyjki macicy. Za szczepienia zapłaci miasto, które tego rodzaju akcję prowadzi po raz piąty.
 • Szczepienie dziewczynki na wirus brodawczaka ludzkiego HPV
  W województwie warmińsko-mazurskim po raz pierwszy rusza w tym roku program profilaktyki szczepień na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Na kampanię edukacyjną i szczepienia, które obejmą ok. 4 tys. dziewcząt w wieku 11-13 lat, regionalny samorząd przeznaczy 2,5 mln zł.
 • Ból gardła
  Na nowotwory głowy i szyi, do których zalicza się np. raka nosa, jamy ustnej, krtani, gardła (z wyjątkiem nowotworów mózgu i oka), cierpi coraz więcej młodych dorosłych przed 40. rokiem życia – alarmują eksperci.
 • Lekarz bada tarczycę
  Wciąż za mało wiemy o nowotworach głowy i szyi oraz czynnikach ryzyka, które mogą je powodować. Większej świadomości społecznej ma służyć IV ogólnopolski tydzień profilaktyki tych schorzeń, który odbywa się w dniach 19-23 września.
 • Naga kobieta
  Nawet siedem razy bardziej zagrożone rozwojem nowotworów głowy i szyi są osoby, które uprawiają seks oralny. Okazuje się, że 70 proc. zachorowań na te typy raka powiązane jest z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV.
 • Kobieta w mini
  Choroby przenoszone drogą płciową nazywane są także chorobami wenerycznymi. Najłatwiej można się nimi zarazić poprzez uprawianie seksu bez prezerwatywy, ale także przez częste zmienianie partnerów seksualnych. Choroby weneryczne stały się ogromnym problemem na przełomie XX i XXI wieku, kiedy doszło do liberalizacji poglądów i zachowań seksualnych. Trzeba pamiętać, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni są jednakowo narażeni na zakażenie wirusami, bakteriami, grzybami i pasożytami, które powodują choroby.