• Andrij Deszczycia fot. Maksymilian Rigamonti
  Tym atakiem prezydent Rosji przypomniał, że nie zgadza się z obecnym stanem rzeczy, że chce więcej. Zresztą, cały czas chciał. Teraz testuje, czy może sobie pozwolić na bezprawne kontrolowanie Cieśniny Kerczeńskiej i Morza Azowskiego – mówi ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia w rozmowie z Magdaleną Rigamonti.
 • Władimir Putin
  Prezydent Władimir Putin w trakcie dorocznej telekonferencji z obywatelami przekonywał, że gospodarce Rosji w małym stopniu zaszkodziły sankcje; zapewniał, że są sfery, gdzie Moskwa może współpracować z USA i że zależy jej na normalizacji stosunków.
 • Emmanuel Macron i Władimir Putin
  Podczas gdy Europa w najbardziej napiętych momentach relacji z Rosją zdaje się kierować myślą niemieckiego kompozytora Carla Orffa: „Bądź uroczy dla swoich wrogów, nic ich bardziej nie złości”, Moskwa prezentuje postawę Wiaczesława Mołotowa: „Sprawa nasza jest słuszna. Wróg będzie rozgromiony”. Problem w tym, że Zachód nawet nie wie, jak tę Rosję rozzłościć, a co dopiero jak poradzić sobie z latami zaniedbań i ignorancji wobec wrogich działań – wojen informacyjnych i psychologicznych.
 • Biały Dom
  Prezydent USA Donald Trump przeprowadzi we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Rozmowa ma dotyczyć m. in. wojny domowej w Syrii.
 • Syria. Spalone czołgi przed meczetem
  Zbliżenie amerykańsko-rosyjskie, do którego rzekomo mieli dążyć Donald Trump i Rex Tillerson, jest dziś mało prawdopodobne.
 • Władimir Putin
  Nie ma lepszej wykładni kremlinologii niż dialog byłego polskiego dyplomaty Witolda Jurasza z byłym doradcą Władimira Putina – Glebem Pawłowskim. „Jaki właściwie jest Putin? Jak go rozumieć?” – pyta Polak. Rosjanin odpowiada: „A co cię to obchodzi? Obserwuj politykę...”. W rzeczy samej, wielopoziomowe teorie w przypadku rosyjskiego prezydenta nie mają sensu. Co innego fakty. Z nich wyłania się obraz Rosji, która już miała bankrutować. Już miała popaść w niebyt. Tymczasem wyrasta na beneficjenta globalnego chaosu.
 • Spalony transporter w Donbasie
  Przed zaplanowanymi na wieczór rozmowami przywódców państw tzw. czwórki normandzkiej w sprawie uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy na linii frontu w Donbasie trwają walki, a strona ukraińska oskarża prorosyjskich separatystów o łamanie rozejmu.
 • Buty żołnierza i czaszka
  Międzynarodowy konflikt na globalną skalę jest realny – twierdzą eksperci od wojskowości. I już dyskutują o incydentach, które doprowadzą do jego wybuchu. Inwazja zielonych ludzików na Łotwę, zatopienie brytyjskiego lotniskowca na Bałtyku albo zderzenie samolotów amerykańskiego i rosyjskiego – to tylko część z możliwych scenariuszy. Przewidują one również, że Polska znajdzie się w centrum tej światowej konfrontacji.
 • Siergiej Ławrow
  Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w niedzielę, że Rosja jest w stanie bronić swoich interesów w Syrii, jeśli USA zdecydują się na naloty dywanowe na pozycje syryjskich sił rządowych. Według Ławrowa jest to jedna z opcji rozważanych przez Waszyngton.
 • Rosyjski krążownik rakietowy "Moskwa"
  Rozwiązanie sporów między Rosją i Japonią powinno być takie, aby żadna ze stron nie czuła się przegrana - ocenił prezydent Władimir Putin. Wcześniej premier Japonii Shinzo Abe wezwał do rozwiązania kwestii traktatu pokojowego między oboma krajami.