• Niewidoma kobieta
  W Polsce jest ich ponad pół miliona. Dziś, 15 października, obchodzony jest Światowy Dzień Niewidomych. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób niewidomych i słabowidzących. W Polsce ogromnym problemem jest dostęp do nowoczesnych terapii.
 • Badanie wzroku
  Okuliści są przeciwni kryterium ostrości wzroku w leczeniu operacyjnym zaćmy. Przygotowany przez ministerstwo zdrowia projekt zakłada, że do zabiegu będą kwalifikowani pacjenci, których ostrość wzroku będzie nie większa, niż 0, 4.
 • Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem
  Choć zabrzmi to dość paradoksalnie, lawinowy wzrost liczby niewidomych dzieci spowodowany jest przez postęp medycyny. Udaje się bowiem zachować przy życiu coraz młodsze wcześniaki i to one głównie mają w późniejszych latach życia problemy ze wzrokiem.
 • Niewidomy
  Szansą dla części osób niewidomych jest nowy implant opracowany przez francuskich naukowców. Dotyczy to osób, które stopniowo traciły wzrok, na przykład z powodu chorób genetycznych atakujących siatkówkę oka.
 • Jest nadzieja dla niewidomych
  Przeszczep komórek oka może być szansą dla osób niewidzących. Takiego zdania są naukowcy, którzy przeprowadzili eksperymentalne badania na szczurach.
 • Jest szansa na odzyskanie wzroku przez niewidomych?
  Prestiżowy medyczny magazyn „Nature” opublikował wyniki rewolucyjnych badań brytyjskich naukowców. Jest szansa na skuteczne leczenie osób niewidomych. Wyniki eksperymentu są naprawdę zadowalające.
 • Mężczyzna odzyskał wzrok po 55 latach
  To prawdziwy cud. Przez ponad pół wieku pewien Amerykanin był niewidomy na jedno oko. Stracił w nim wzrok, gdy miał osiem lat. Dopiero teraz chirurgom udało się przywrócić mu zdolność widzenia.
 • Mężczyzna odzyskał wzrok dzięki implantowi
  Nadzieja dla niewidomych. Jeszcze w tym roku do klinik trafi implant siatkówkowy, który przywraca wzrok po uszkodzeniu siatkówki. Urządzenie jest dyskretne, składa się ze specjalnych okularów i mikrokomputera. Dzięki niemu wiele osób będzie mogło znów zacząć funkcjonować, jak ten 68-letni inżynier.