• Oko
  Zniekształcenie obrazu, ciemne plamy, pogorszenie ostrości widzenia - to mogą być pierwsze objawy AMD - czyli zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Przypominają o tym eksperci podczas światowego Tygodnia Schorzeń Siatkówki i Plamki Żółtej.
 • Medycyna jak z przyszłości: komórki oka można wydrukować
  W leczeniu ślepoty mogą pomóc specjalne komórki, które da się… wydrukować - informują brytyjscy naukowcy. Wskazują oni na sukces swych pionierskich badań prowadzonych na szczurach.
 • Jest szansa na odzyskanie wzroku przez niewidomych?
  Prestiżowy medyczny magazyn „Nature” opublikował wyniki rewolucyjnych badań brytyjskich naukowców. Jest szansa na skuteczne leczenie osób niewidomych. Wyniki eksperymentu są naprawdę zadowalające.
 • Mężczyzna odzyskał wzrok po 55 latach
  To prawdziwy cud. Przez ponad pół wieku pewien Amerykanin był niewidomy na jedno oko. Stracił w nim wzrok, gdy miał osiem lat. Dopiero teraz chirurgom udało się przywrócić mu zdolność widzenia.
 • Noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtrów UV może trwale uszkodzić wzrok
  Chodzenie bez okularów przeciwsłonecznych jest nie tylko niekomfortowe, ale i niebezpieczne. Promieniowanie UV może wywołać poważne schorzenia oczu. Ale uwaga: jeszcze groźniejsze jest noszenie złych okularów.
 • Nadzieja dla niewidomych... algi
  Wygładzają zmarszczki, likwidują cellulit, leczą blizny... To dopiero początek listy zadań, jakie z powodzeniem wykonują algi. Naukowcy dopisują jeszcze jedną funkcję tych glonów. Według ich najnowszych badań algi reperują siatkówkę oka, przez co przywracają wzrok.
 • Mężczyzna odzyskał wzrok dzięki implantowi
  Nadzieja dla niewidomych. Jeszcze w tym roku do klinik trafi implant siatkówkowy, który przywraca wzrok po uszkodzeniu siatkówki. Urządzenie jest dyskretne, składa się ze specjalnych okularów i mikrokomputera. Dzięki niemu wiele osób będzie mogło znów zacząć funkcjonować, jak ten 68-letni inżynier.