• Myszy wykorzystywane do testów laboratoryjnych
  Badania zaburzeń chodu i zachowań autystycznych, prowadzone na myszach i szczurach w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, mają pomóc w leczeniu ludzi. Podczas badań zwierzęta biegają na bieżniach i pływają w basenie.
 • Jak rozpoznać autyzm?
  „Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera” - to książka, która ma wspomóc ludzi z zaburzeniami typu autystycznego. Przygotowuje ją fundacja Prodeste z Opola.
 • Mężczyzna w pracy
  Osoby z autyzmem mogą i powinny pracować. Tak sugerują eksperci w ramach przypadającego dziś, 2 kwietnia, Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
 • Rysunek mózgu
  Naukowcy odkryli nowy gen, który prawdopodobnie odpowiada za najcięższe postacie autyzmu u dziewczynek. Amerykańscy badacze piszą o tym w najnowszym wydaniu prestiżowego tygodnika „Nature”.
 • Dziewczynka
  Autyzm jest przede wszystkim chorobą genetyczną, stwierdzili brytyjscy naukowcy. W powstawaniu tego zaburzenia biorą udział setki genów, choć nie można wykluczyć jakiegoś czynnika środowiskowego.
 • Jakie są objawy autyzmu?
  Autyzm został uznany przez Organizację Narodów Zjednoczonych za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych dzisiejszych czasów, zaraz za nowotworami, cukrzycą czy AIDS. Co ważne, w przeciągu ostatnich 20 lat liczba osób zmagających się z tym zaburzeniem wzrosła dziesięciokrotnie. Jest to wynikiem rozwoju diagnostyki i tego, że dolegliwość jest coraz częściej rozpoznawana. Dlatego też istotne jest, by cały czas zwiększać świadomość dotyczącą tej dysfunkcji wśród społeczeństwa.
 • Niemowlę
  Mają utrudnione kontakty z innym ludźmi, kłopoty z uczeniem się i emocjami. Miewają obsesyjne zainteresowania i uchodzą za ekscentryków - bo mają autyzm. Dziś zaburzenia autystyczne występują u mniej więcej co setnego rodzącego się dziecka. W pierwszych dniach grudnia jak zwykle obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu.
 • Autyzm
  Londyńska Szkoła Nauk Ekonomicznych LSE wyliczyła, że wymierny, finansowy koszt autyzmu wynosi w Wielkiej Brytanii 32 miliardy funtów rocznie. To więcej niż koszty raka, chorób serca i udarów razem wzięte.
 • Autyzm
  Dziś, 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Eksperci ONZ podkreślają, że problemy związane z autyzmem są poważne, ale można i trzeba im przeciwdziałać.
 • Autyzm
  2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Organizatorzy jak zwykle przygotowali specjalny „niebieski” happening oraz serię imprez towarzyszących.