• egzamin ósmoklasisty
  Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbywają się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska na konferencji prasowej w poniedziałek, w pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty.
 • Policjant
  Informacje o wejściach policji do szkół, w których trwają egzaminy i strajk nauczycieli to piramidalne bzdury - ocenił w czwartek szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Dodał, że polska policja jest ścigania przestępców, a nie od stresowania dzieci.
 • Ryszard Proksa
  "Sceptycznie odnosimy się do nowej propozycji rządu, bo niesie za sobą zwolnienia pracowników i na to na pewno się nie zgodzimy" - powiedział szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa. "Na dzień dzisiejszy nie ma porozumienia" - podkreślił.
 • Anna Zalewska i Karolina Elbanowska
  "Nie wszyscy nauczyciele popierają strajk, ale narzucona przez ZNP narracja zmusza ich, by do niego dołączyli. Dziwi mnie, że strona rządowa nie podniosła tematu Karty Nauczyciela. Może tu potrzebna jest otwartość ze strony związków, żeby o tym przestarzałym dokumencie rozmawiać w kontekście podnoszenia wynagrodzeń - mówi Wirtualnej Polsce Karolina Elbanowska.
 • Sławomir Broniarz Fot. Maksymilian Rigamonti
  "Jeśli nauczyciele przyczynią się do zmiany na scenie politycznej, to będzie efekt działania tego rządu" - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti prezes ZNP Sławomir Broniarz. - "Minister Zalewska ma niebywałą zaletę: wbrew oczywistym faktom wprowadza ludzi w błąd. Problem polega na tym, że na te kłamstwa dali się nabrać ci, którzy nie mieli o edukacji zielonego pojęcia".
 • Rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie
  "Zachowując zasadę 30-proc. wzrostu wynagrodzenia w roku 2019, przedstawiliśmy nową propozycję wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Czekamy na stanowisko strony rządowej - poinformował w środę szef ZNP Sławomir Broniarz. Rozmowy zostały przerwane do piątku, a zapowiadany strajk ma się rozpocząć już w poniedziałek.
 • Elżbieta Rafalska i Beata Szydło
  "Cztery z pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony" – powiedziała wicepremier Beata Szydło po rozmowach ze związkami zawodowymi. Poinformowała, że rozmowy będą kontynuowane we wtorek. "Nie mamy żadnych przesłanek, by dyskutować o zawieszeniu strajku" – oświadczył natomiast prezes ZNP Sławomir Broniarz. Także szef Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomir Wittkowicz ocenił, że dotychczasowe propozycje nie przybliżają do podjęcia decyzji o powstrzymaniu się od protestu.
 • Beata Szydło
  ZNP i FZZ w piśmie do wicepremier Beaty Szydło podtrzymały żądania zgłoszone w ramach sporów zbiorowych. Domagają się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół i placówek oświatowych o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.
 • Szkoła
  Przedstawiciel rządu powinien zadeklarować rozwiązanie problemu także w aspekcie finansowym, a nie tylko poprzez próbę łagodzenia napięcia - powiedział w poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, odnosząc się do zapowiadanego strajku w oświacie.
 • Piotr Duda
  "W poniedziałek weźmiemy udział w prezydium Rady Dialogu Społecznego z udziałem przedstawicieli rządu. Będziemy domagali się autonomicznych negocjacji, na pewno nie siądziemy razem do stolika z ZNP" - powiedział w sobotę przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.