• Szkoła
  Wyjaśniły to psycholog i terapeutka behawioralna Iwanna Olesiejuk oraz nauczycielka Żaneta Rajtak. Czym różni się nauka dziecka z zaburzeniami od edukacji zwykłego ucznia? - Takie dzieci mają problem z nawiązaniem kontaktu - powiedziała Rajtak.
 • Zaburzenie autystyczne
  Choć wiele osób autystycznych dobrze radzi sobie w społeczeństwie, pracuje i zakłada rodziny - duża ich część ma problemy z pracą, nauką i znalezieniem bliskiej osoby - wynika z opublikowanego raportu z Ogólnopolskiego Spisu Autyzmu.
 • Jak rozpoznać autyzm?
  „Nie jestem kosmitą, mam zespół Aspergera” - to książka, która ma wspomóc ludzi z zaburzeniami typu autystycznego. Przygotowuje ją fundacja Prodeste z Opola.
 • Jakie są objawy zespołu Aspergera?
  Mówi się, że jest łagodniejszą wersją autyzmu, a w ostatnich latach diagnozuje się go u coraz większej liczby dzieci. O tym, czym jest zespół Aspergera i jak go rozpoznać, rozmawiamy z Agnieszką Szafrańską-Romanów, psychologiem psychoterapeutką z Centrum probalans Warszawa.
 • Szacuje się, że jedno na ok. 300 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu
  By poprawić dostęp do edukacji dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera, konieczne są zmiany systemowe - zaangażowanie władz oświatowych, samorządów i nauczycieli - powiedział prezes Fundacji SYNAPSIS Michał Wroniszewski.
 • W Chorzowie zostanie uruchomiona klasa dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera
  W Chorzowie od nowego roku szkolnego zostanie uruchomiona klasa dla dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera - zaburzeniem przypominającym autyzm. Będzie do niej chodziło czworo dzieci. Miasto postanowiło uruchomić taką klasę na wniosek rodziców.
 • Osoby z autyzmem na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się z otoczenia
  Multimedialną instalację, która ma pomóc poznać i zrozumieć świat osób z autyzmem, przygotowała w Centrum Nauki Kopernik Fundacja Synapsis. Będzie ją można zwiedzać od 26 czerwca do 1 lipca.
 • Osoba autystyczna też może być cennym pracownikiem
  Osoby z autyzmem i zespołem Aspergera mają specyficzne umiejętności i mogą być cennymi pracownikami - przekonują przedstawiciele fundacji Synapsis. Fundacja realizuje program aktywizacji zawodowej tej grupy osób. Szkolenia ruszą w październiku.
 • Na zaburzenia autystyczne cierpi coraz więcje dzieci
  Autyzm dziecięcy i zespół Aspergera dotyka 1 na 38 dzieci. To zdecydowanie częściej niż dotychczas sądzono. Do tego ponad dwie trzecie przypadków zaburzeń autystycznych nie jest rozpoznanych ani leczonych – wynika z amerykańsko-koreańsko-kanadyjskich badań.