• Kobietę boli biodro
  Zwykle zaczyna się od bólu w pachwinie i biodrze, który pojawia się po długotrwałym wysiłku. Wkrótce ból daje o sobie znać nawet bez związku z wysiłkiem i utrudnia codzienną aktywność, a później uniemożliwia nawet spokojny sen. Równolegle rozwija się ograniczenie ruchów w stawie, które może doprowadzić do jego całkowitej sztywności. Ten proces w połączeniu ze skróceniem chorej kończyny obciąża kręgosłup, co przysparza choremu dodatkowych cierpień. Znakiem, że staw biodrowy dotknęło zwyrodnienie jest ból związany z chodzeniem, ograniczenie ruchów i skrócenie kończyny.
 • Tornister szkolny
  Jak dobrać odpowiedni plecak szkolny, aby był zdrowy dla kręgosłupa dziecka? Radzi dr Tomasz Rawo, ortopeda, traumatolog w Carolina Medical Center w Warszawie, specjalizujący się w ortopedii dziecięcej.
 • Kontuzja
  Dolegliwości związane ze stawami zwykle kojarzone są z osobami starszymi. Niestety coraz częściej problem ten dotyka osób młodych, a nawet dzieci. Przyczyną są uwarunkowania genetyczne, ale również siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń, zła dieta czy otyłość.
 • Uraz kolana
  Problemy ze stawami – najczęściej kolanowym lub biodrowym – to coraz bardziej powszechna dolegliwość. Wbrew pozorom dotyka ona nie tylko osoby starsze, ale i ludzi młodych, u których bywa następstwem urazów. Od pewnego czasu niewielkie zmiany zwyrodnieniowe, które nie kwalifikują się do operacji, leczy się poprzez iniekcje kwasu hialuronowego.
 • Ból pleców
  Jak zapewnić ludziom zdrowie, mobilność i niezależność - na tym zastanawiają się międzynarodowi eksperci w obchodzonym 8 września Światowym Dniu Fizjoterapii. Jest obchodzony od 1996 roku.
 • Tabletki przeciwbólowe mogą zniszczyć twój wzrok
  Sięgasz często po leki przeciwbólowe? Uważaj, bo jesteś w grupie ryzyka i możesz mieć kłopoty ze wzrokiem na starość.
 • Noszenie szpilek zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby stawów w późniejszym wieku
  Czego się nie robi dla urody. Kobiety na przykład zakładają buty na wysokim obcasie, by ich nogi wyglądały zgrabniej i dla urody niszczą sobie stawy. Noszenie szpilek grozi artretyzmem! - ostrzegają brytyjscy naukowcy.
 • W Polsce jest od pół miliona do 700 tysięcy osób niewidomych i niedowidzących
  Amerykańscy naukowcy mogą sobie pogratulować. Udało im się odbudować uszkodzoną soczewkę w oku pacjenta, używając do tego komórek macierzystych pobranych ze... skóry. To nadzieja dla milionów niewidomych na całym świecie.
 • Sprawdź za darmo, czy grozi ci utrata wzroku
  Akcja bezpłatnych specjalistycznych badań wzroku pod kątem zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) ruszyła w Poznaniu. Ale nie tylko poznaniacy będą mogli za darmo skontrolować oczy. Akcja "Utrzymaj ostrość wzroku" potrwa do 28 maja i obejmie pięć miast Polski.
 • Regularnie badaj oczy. Możesz ocalić wzrok
  Ta choroba rozwija się podstępnie, a może odebrać wzrok w ciągu kilku miesięcy. Milion Polaków cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, ale wielu z nich dowiaduje się o tym za późno. Wszystko przez to, że nie badają regularnie swoich oczu.