• Media w Izraelu
  Izraelskie MSZ z uznaniem wypowiedziało się w środę o oficjalnych polskich reakcjach na "sąd nad Judaszem" w Pruchniku. Wyrażono ubolewanie z powodu tego "antysemickiego zajścia", ale też podkreślono "zdecydowaną reakcję polskiego Kościoła, władz i wysokich rangą przedstawicieli polskiego rządu" na ten incydent.
 • Flaga Izraela
  "Myślę, że w Izraelu, podobnie jak na całym świecie, zaczęliśmy żyć w czasach szalonych i niemądrych, gdzie dominuje poczucie narodowo-religijnej racji. A skoro tak, wszystko to, co jest zapisane w hebrajskiej Biblii i Talmudzie, zyskuje rangę prawdy absolutnej" - mówi Paweł Smoleński. Z reporterem rozmawiamy z okazji premiery jego najnowszej książki "Wnuki Jozuego".
 • Palestyńczyk atakuje izraelskich żołnierzy na Zachodnim Brzegu
  Kolejne ataki nożowników w Jerozolimie. Izraelska policja zastrzeliła 16-letniego Palestyńczyka, który wcześniej zaatakował nożem dwóch starszych Izraelczyków. W ostatnich dniach zarówno w Jerozolimie jak i na Zachodnim Brzegu nasilają się podobne incydenty i pojawiają się obawy o wybuch nowego, palestyńskiego powstania.
 • Żydzi zjechali do Humania. Świętują nowy 5776 rok
  Niemal 30 tysięcy chasydów świętuje żydowski Nowy Rok w Humaniu na Ukrainie. Ortodoksyjni Żydzi z całego świata przyjeżdżają do tego miasta, bowiem to tam znajduje się grób rabbiego Nachmana. W tym roku liczba odwiedzających Humań jest rekordowa.
 • Izrael
  Burmistrz Jerozolimy i jego ochroniarz unieszkodliwili napastnika, który w centrum miasta chciał zaatakować innego Izraelczyka. Po tym jak mężczyzna pchnął nożem przechodnia, burmistrz Nir Barkat i jego ochroniarz, którzy byli w pobliżu, rzucili się na napastnika i trzymali go do czasu przyjazdu policji.
 • Kobieta zażywa marihuaę w ośrodku dla osób starszych w Izraelu w ramach rządowej terapii.
  "Mam 80 lat i wciąż jestem dzieckiem Holokaustu. Teraz łatwiej mi jednak sobie z tym radzić" - mówi Mosze Roth i odpala swoją fajkę nabitą marihuaną. Izraelskim programem leczenia "trawką" objętych jest około 13 tys. osób. Właściciele plantacji konopi indyjskich chwytają się zaś każdego sposobu, by przesunąć front wojny o legalizację marihuany.
 • Dzieci wśród ofiar izraelskich nalotów w Strefie Gazy
  Palestyński Hamas chce ponownego zawieszenia broni w Gazie, począwszy od 13 polskiego czasu. Poinformował o tym rzecznik ugrupowania.
 • Chrystus w Auschwitz
  Duże kontrowersje wywołuje w Izraelu umieszczony w sieci trzyminutowy film wyprodukowany przez Żydów mesjanistycznych, którzy jednocześnie są wyznawcami judaizmu i chrześcijaństwa. Video, o którym w Wielki Piątek pisze dziennik "Jerusalem Post", pokazuje m.in. Chrystusa pokonującego Drogę Krzyżową w obozie w Oświęcimiu.
 • Powstanie państwa Izrael
  "Państwo Izrael otwarte będzie dla żydowskiej imigracji z Diaspory i będzie wspierać rozwój kraju dla pożytku wszystkich jego mieszkańców. Zbudowane będzie na podstawach wolności, sprawiedliwości i pokoju - tak jak je widzieli prorocy Izraela" - czytamy w Deklaracji Niepodległości Izraela. Właśnie mija 65. lat od powstania tego państwa.
 • Ortodoksyjni Żydzi
  Ambasada Izraela w Kopenhadze poinformowała w środę, że zaleciła Żydom odwiedzającym Danię, by powstrzymali się od noszenia w miejscach publicznych jarmułek, co ma uchronić ich przed atakami antysemickimi.