• Jerzy Eisler  Fot. D. Golik
  W każdym państwie antysemici byli, są i pewnie będą. W Polsce też byli na marginesie życia publicznego, to był folklor, którego nikt nie traktował poważnie. Ale w Marcu nagle trafiło to na pierwsze strony gazet, a "Dziennik Telewizyjny" rozpoczynał się informacją, jak naprawdę nazywa się minister X czy Y - w rozmowie z DGP mówi Jerzy Eisler, historyk, profesor nauk humanistycznych i nauczyciel akademicki.
 • Oskarżony o spalenie kukły Żyda stanął przed sądem
  Piotr Rybak, który w listopadzie ubiegłego roku spalił kukłę przypominającą Żyda na wrocławskim rynku, stanął przed sądem. Zarzuca mu się publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych i narodowościowych. "Nie była to nienawiść w stosunku do nacji żydowskiej, tylko protest przeciwko sprowadzaniu islamistów do Polski "- powiedział Rybak. Grozi mu do dwóch lat więzienia.
 • paszport wiza
  Liczba mieszkańców Izraela, którzy dostali polskie paszporty wzrosła w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponad 5 razy. Jak podają media, nawet 90 proc. Żydów nie mówi jednak po polsku i nie ma w planach przeprowadzki.
 • Pielgrzymka chasydów do grobu cadyka Elimeleha Weissbluma w Leżajsku
  Do największej liczby antysemickich incydentów doszło w ubiegłym roku we Francji - wynika z raportu Centrum imienia Szymona Wiesenthala. Instytucja zajmuje się zachowywaniem pamięci o Holokauście.
 • Żydowska rodzina
  19 proc. badanych w kwietniu br. przez TNS Polska uważa, że Żydzi mieszkający w Polsce mają za duży wpływ na sprawy naszego kraju; 5 proc. oceniło, że mają za mały wpływ, a 37 proc. - że mają taki wpływ jak powinni; 39 proc. nie miało w tej sprawie zdania.