• Mężczyzna z wizytą u lekarza
  84 proc. ankietowanych przez CBOS przynajmniej raz w tym roku było u lekarza, stomatologa lub na różnych analizach. 37 proc. korzystało tylko z publicznej służby zdrowia; 7 proc. leczyło się wyłącznie prywatnie. Domeną prywatnych usług pozostaje stomatologia.
 • Lekarz ze stetoskopem
  Po sezonie jesienno-zimowym nasz organizm jest wyczerpany, m.in. infekcjami czy brakiem witaminy D. Internistka Ewa Czernicka-Cierpisz opowiedziała w "Dzień Dobry TVN" o badaniach, które warto zrobić na wiosnę. Wyjaśniła również, jak interpretować ich wyniki. Czy można robić to samemu?
 • Mężczyzna u lekarza
  Od początku roku do ZUS wpłynęło tysiąc elektronicznych zwolnień lekarskich. Najwięcej ich zanotowano w Warszawie. E-zwolnienia można wystawiać od Nowego Roku.
 • Wizyta u lekarza
  Tym razem nie będzie problemów z dostępem do lekarzy rodzinnych po 1 stycznia. W podstawowej opiece zdrowotnej kontrakty będą przedłużone na pół roku. Takie porozumienia tuż przed Świętami zawarł z organizacjami lekarzy POZ minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
 • Wizyta u lekarza
  Wydłużają się kolejki do lekarzy. W październiku i listopadzie chorzy musieli czekać na wizytę średnio 3 miesiące, podczas gdy w 2012 r. było to 2,7 miesiąca – wynika z najnowszego Barometru Watch Health Care.
 • Karetka pogotowia
  W ostatnim roku w Czechach o 10 proc. wzrosła liczba nieuzasadnionych wyjazdów karetek. Ich powodem są zamknięte przychodnie, a czasem i wygoda pacjentów, którzy wolą zadzwonić po ambulans niż poszukać czynnej lecznicy.
 • Lekarz i pacjent
  Czujność pacjenta oraz jego świadome i odpowiedzialne podejście do profilaktyki to często najskuteczniejsza „szczepionka” przeciwko wielu groźnym chorobom – podkreślają lekarze. Nie ma lepszego sposobu na to, aby zadbać o swój organizm i jego kondycję niż regularne badania. Wcale nie chodzi tu o skomplikowane procedury czy długotrwałe testy, bo by je wykonać wystarczy jeden dzień. USG, EKG, morfologia, rezonans… – o których z nich trzeba pamiętać?
 • Badanie nosa
  Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia wystawiają rachunki osobom, które korzystały z bezpłatnej opieki medycznej, a nie miały do tego uprawnień. O sprawie informuje "Rzeczpospolita".
 • Wizyta u lekarza
  Narodowy Fundusz Zdrowia zbada satysfakcję pacjentów. Dziś ruszyła pilotażowa ankieta, która ma sprawdzić, czy chorzy są zadowoleni ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Pytania dotyczą głównie organizacji opieki medycznej i dostępu do leczenia, na przykład: jak długo trzeba czekać na wizytę do lekarza POZ, czy można zarejestrować się telefonicznie lub przez internet. Czy pacjent w sposób zrozumiały uzyskał informacje o stanie zdrowia oraz trybie i sposobie leczenia - wyjaśnia prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusz Jędrzejczyk.
 • Kobieta u lekarza
  Co czwarte zwolnienie lekarskie wystawiane jest z powodu grypy lub przeziębienia - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.