Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 9 czerwca 2024 roku.

Zdecydowałam się na kandydowanie właśnie dlatego, że to są tak strasznie trudne czasy, właśnie w mojej dziedzinie, czyli w sprawach bezpieczeństwa, geopolityki, polityki zagranicznej - mówiła we wtorek dziennikarzom w Parlamencie Europejskim w Strasburgu europosłanka PiS, b. szefowa MSZ Anna Fotyga.

Swoją kandydaturę potwierdził Patryk Jaki. B. wiceszef MS nie doprecyzował, z jakiego okręgu wystartuje, jednak z informacji mediów wynika, że ma dostać miejsce biorące - czyli takie, które gwarantuje mandat. Na drugie takie miejsce z ramienia Suwerennej Polski ma liczyć Beata Kempa, choć ta nie potwierdziła jeszcze oficjalnie swojego startu.

Reklama

Tych posłów zabraknie w PE

Reklama

Na listach Prawa i Sprawiedliwości zabraknie miejsca dla części obecnych europosłów - wśród nich są m.in. Beata Mazurek, Elżbieta Kruk, Grzegorz Tobiszowski czy Andżelika Możdżanowska.

Nie wystartuje również Ryszard Legutko, współprzewodniczący frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz były już szef delegacji PiS w PE, w lutym tego roku zastąpiony przez Dominika Tarczyńskiego.

To jest moja decyzja. Nikt jej za mnie nie podjął- zapewniał Legutko. Wcześniej media informowały o tym, że jego rezygnacja była wynikiem wewnątrzpartyjnego konfliktu dotyczącego tego, jaki kurs partia powinna obrać przed wyborami do PE.

Rezygnację z czynnej polityki, w tym startu do PE, zapowiedział również inny europoseł PiS Tomasz Poręba. Odchodzę z podniesioną głową i poczuciem, że wiele w tych ostatnich latach wspólnie udało się zrobić- napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych.

Listy na wybory do PE Komitet Polityczny PiS ma zatwierdzić w najbliższy czwartek. W 2019 r. Prawo i Sprawiedliwość wywalczyło 27 mandatów.