• Kraków Protest ws. uwolnienia Sencowa
  Reżyser nie domaga się wolności dla siebie, ale dla kilkudziesięciu innych ukraińskich więźniów politycznych, przetrzymywanych w Rosji po 2014 r.
 • Siergiej Ławrow
  W Polsce odbywa się pranie mózgów w kluczu jednoznacznie antyrosyjskim. Opętanie zamiarem stworzenia w społeczeństwie atmosfery pełnego odrzucenia wszystkiego, co jest związane z Rosją – mówił w piątek szef dyplomacji Siergiej Ławrow podczas spotkania ze studentami. Mocne słowa? Bez przesady. W języku rosyjskich dyplomatów rusofobia to zjawisko polegające na sprzeczności interesów między Kremlem a dowolnie wybraną stolicą czy politykiem.
 • Władimir Putin
  Rosji zależy, by mieć bazy na Białorusi także po to, żeby zwiększyć presję na jej sąsiadów, w tym Polskę – uważa Arsienij Siwicki. Białoruski ekspert mówi DGP o tym, jak Moskwa próbuje podporządkować sobie Łukaszenkę.
 • Władimir Putin
  Biespriedieł to pojęcie pochodzące z fieni, rosyjskiej gwary więziennej. Grypsera definiuje ten termin jako działanie bez uwzględniania nawet minimalnych reguł gry. Amoralność w postępowaniu wobec wszystkiego i wszystkich. Jeśli z kimś współpracujesz i jesteś jego dłużnikiem, zdradź go, aby nie czuł się zbyt pewnie. Jeśli chcesz z kimś wejść w biznes, zaproś go do domu publicznego i nagraj. Film zatrzymaj, by w odpowiednim momencie móc go wysłać żonie swojego wspólnika. Donoś na przyjaciół i równocześnie zapewniaj, że gardzisz konfidentami i nigdy nie zdecydowałbyś się na współpracę z milicją czy więziennymi klawiszami. Jeśli ktoś jest silny albo zwyczajnie oporny i nie potrafisz się z nim porozumieć, po prostu go zabij.
 • Budynek prokuratury w Podgoricy
  O ile wersja władz Czarnogóry jest prawdziwa, o tyle dla Rosji myślenie o zamordowaniu przywódcy państwa, które zaraz wejdzie do NATO, nie jest tematem tabu.
 • Władimir Putin
  Kreml bierze na celownik oligarchów. Zdaniem ekspertów, ma ona pokazać najbogatszym Rosjanom, że kto choćby pomyśli o odwróceniu się od Władimira Putina, ten nie może liczyć na jakąkolwiek ochronę.
 • Kreml
  Jeśli odrzucić emocje i erystykę, Rosja, sprzeciwiając się rozmieszczaniu w naszym regionie sił NATO, stawia jeden kontrargument. Umowę z 1997 r., która miała Kremlowi gwarantować, że kraje dawnego bloku wschodniego pozostaną członkami NATO drugiej kategorii. Rosyjskie tezy przypominają skargi zdemaskowanego oszusta, że ofiara poczęstowała go grubszym słowem. Kwestia proporcji.
 • Władimir Putin
  Zachód nie wierzył, że Władimir Putin złamie międzynarodowe prawo. Politycy i eksperci uspokajali, twierdząc że wojenna retoryka Kremla to tylko "prężenie muskułów". Co prawda, po zajęciu Krymu i wybuchu rebelii w Donbasie, świat poddał Moskwę międzynarodowej izolacji, jednak zdaniem ekspertów, Władimir Putin ma już gotowy plan, jak stać się sojusznikiem Zachodu. Co wtedy stanie się z Polską?
 • Nocne Wilki: rosyjscy motocykliści w Sewastopolu
  Władze naszego kraju uznają przejazd Nocnych Wilków za prowokację. To zbyt ogólna definicja problemu. Propagandowe akcje obrońców pamięci o rosyjskiej wersji historii II wojny światowej spokojnie mieszczą się w definicji tzw. hybrydowej polityki Kremla. Tym razem nie z udziałem rebeliantów i czołgów, lecz specyficznej wersji społeczeństwa obywatelskiego.
 • Łotewska armia
  Łotwa nie chce eskalacji konfliktu, a z wojną informacyjną nauczyła się już żyć.