Treść, która znajduje się na stronie jest w pełni certyfikowana i monitorowana przez Dziennik.pl. Więcej informacji

Przenośne grzejniki, farelki. Który model najlepiej wybrać do mieszkania?

Dodany 25 października 2023
Przenośne grzejniki, farelki. Który model najlepiej wybrać do mieszkania?

Odpowiednia temperatura w mieszkaniu to podstawa dobrego samopoczucia oraz komfortu bez względu na porę roku. Kiedy za oknami panuje plucha, śnieg i mróz, ważne, aby w domowych wnętrzach można było poczuć przyjemne ciepło. Pomóc może w tym farelka, która dodatkowo dogrzeje pomieszczenia w najzimniejsze dni. Co okaże się lepszym wyborem: grzejnik ceramiczny czy olejowy? Sprawdź nasze porównanie i podejmij decyzję.

Grzejnik ceramiczny czy olejowy – na który z nich postawić?

Przenośny grzejnik, nazywany inaczej farelką, to idealny wybór, jeżeli ogrzewanie w domu okazuje się niewystarczające. To niepozorne, mobilne urządzenie umożliwia docieplenie domowych wnętrz w szybki i prosty sposób – tak, aby domownicy nie marzli w nawet największe mrozy. Sprawdza się ono również w takich miejscach jak warsztaty i garaże, gdzie niskie temperatury mogą skutecznie uniemożliwiać komfortową pracę. Do najpopularniejszych rodzajów farelek należą grzejnik ceramiczny i grzejnik olejowy. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Na pytanie „Co wybrać: grzejnik ceramiczny czy olejowy?” nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczny wybór zależy od osobistych potrzeb oraz preferencji użytkownika. Przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnego modelu warto poznać wady oraz zalety obydwu wariantów i zastanowić się, który z nich sprawdzi się lepiej w naszym domu. Mimo że jest to sprzęt, którego używa się raczej okazjonalnie, powinna być to przemyślana decyzja.

Grzejnik ceramiczny wady i zalety oraz działanie

Grzejnik ceramiczny należy do modeli elektrycznych. Składają się na niego specjalne ceramiczne wkłady, które po podłączeniu do prądu zaczynają się nagrzewać. Rozgrzane powietrze jest następnie wydmuchiwane przez wylotową kratkę, co pozwala ogrzać większą przestrzeń. Farelki ceramiczne dostępne są w kilku wersjach – podłogowej, ściennej bądź stołowej. Ich bezapelacyjną zaletą jest wyjątkowo krótki czas nagrzewania. Już zaledwie kilka minut wystarczy, aby pomieszczenie wypełniło przyjemne ciepło, a kiedy wracasz zmarznięty do domu, szybkość nagrzewania ma kluczowe znaczenie. Plus przenośnych grzejników z wkładem ceramicznym stanowi także ich poręczność. Większość modeli charakteryzuje się niewielkim rozmiarem oraz wagą, co umożliwia ich bezproblemowe przestawianie z miejsca na miejsce. Dzięki małym wymiarom ceramiczną farelkę można też zabrać ze sobą w przeróżne miejsca. Gwarantuje ona ponadto wysoki poziom bezpieczeństwa podczas codziennego korzystania dzięki ochronie przed przegrzaniem. Warto jednak wiedzieć, że grzejniki ceramiczne pobierają w trakcie pracy duże ilości prądu, co może mieć znaczący wpływ na wysokość rachunków. Co więcej, od razu po wypięciu kabla farelki z gniazdka, przestaje ona wydzielać ciepłe powietrze. Pomieszczenie jest więc ogrzewane stosunkowo krótko, chyba że urządzenie cały czas pozostaje wpięte do prądu. Grzejniki ceramiczne nie są ponadto najlepszym wyborem dla alergików, ponieważ w ich wnętrzu gromadzi się pył i kurz. Ich minusem jest także dość głośna praca – emitowany przez nie hałas może zwyczajnie rozpraszać osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu.

Grzejniki olejowe zalety i wady oraz działanie

Grzejnik olejowy to również urządzenie elektryczne składające się zazwyczaj z kilku żeber. Nie musisz więc zastanawiać się dłużej: „Grzejnik elektryczny czy olejowy?”, bo taki podział zwyczajnie nie istnieje. Na pierwszy rzut oka wariant olejowy kojarzy się ze zwyczajnym kaloryferem. W jego wnętrzu znajduje się odpowiednia ilość oleju, który po nagrzaniu zaczyna oddawać ciepło. W momencie, w którym zostaje osiągnięta odpowiednia temperatura, farelka ulega automatycznego wyłączeniu. Jeżeli jednak temperatura zacznie spadać, urządzenie znów się uruchamia – a to sprawia, że w pomieszczeniu jest ciepło przez długi czas. To jedna z największych zalet tego rozwiązania. Dużym plusem grzejników olejowych jest również ich cicha i energooszczędna praca. Urządzenia nie emitują żadnych szkodliwych substancji i nie podnoszą kurzu – stanowią więc idealny wybór dla osób borykających się z alergiami. Farelki olejowe umożliwiają ponadto samodzielne ustawianie temperatury, dzięki czemu w pomieszczeniu nigdy nie jest za gorąco. Nagrzewają one pomieszczenie znacznie dłużej niż inne grzejniki, a mimo to prąd pobierany jest wyłącznie w trakcie pracy grzałek. A czy w takim razie grzejnik olejowy ma jakieś wady? Jedno jest pewne – dla niektórych osób tempo jego nagrzewania się będzie zdecydowanie za wolne, zwłaszcza w porównaniu z wariantem ceramicznym. Niestety, tego rodzaju farelki są także wyjątkowo duże, a co za tym idzie sporo ważą. Zmianę miejsca jego położenia ułatwiają jednak często dołączone kółka. Wadę urządzeń nagrzewanych olejem może stanowić również ich cena – inne typy przenośnych grzejników można bowiem nabyć w dużo niższych kwotach. Może się jednak okazać, że jednorazowy wydatek zwróci się w przyszłości, choćby z uwagi na niewielkie zużycie energii elektrycznej, a przyjemne ciepło gwarantowane przez farelkę zrekompensuje jego wyższą cenę. Ostatecznie stanowi ona bowiem naprawdę korzystną i bezpieczną w użyciu opcję.

Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie „Grzejnik elektryczny jaki wybrać?” musisz zastanowić się nad tym, czego dokładnie potrzebujesz. Jeśli zależy Ci na szybkim nagrzewaniu pomieszczenia i poręcznym urządzeniu, lepszym wyborem okaże się wariant ceramiczny. Jeżeli natomiast nie planujesz często przenosić farelki do różnych pomieszczeń, a największe znaczenie ma dla Ciebie długie utrzymywanie się ciepła – postaw na grzejnik olejowy. Czynnikiem, który pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję, może być również cena. Farelki z wkładami ceramicznymi są znacznie tańsze niż te nagrzewane przy użyciu oleju. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że te drugie pobierają mniejsze ilości prądu. Jak widać, dylemat jest spory – wszystko zależy więc wyłącznie od Twoich osobistych wymagań czy możliwości finansowych. Grzejnik ceramiczny opinie ma zarówno pozytywne, jak i negatywne, tak samo jak wersja olejowa. Przed poszukiwaniami odpowiedniego modelu dobrze jest zatem porównać ze sobą kilka konkretnych urządzeń i zapoznać się z ich możliwościami oraz rekomendacjami użytkowników. Bez względu na to, czy postawisz na wersję ceramiczną, czy olejową, atutem urządzenia będzie na pewno termostat, dzięki któremu sam dopasujesz temperaturę w pomieszczeniu. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone także w czytelny wyświetlacz – np. ze wskaźnikiem poboru energii, który ułatwia obsługę urządzenia i wybór konkretnych ustawień. W przypadku przenośnych grzejników istotny jest ponadto sam metraż pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Moc urządzenia powinna być bowiem dopasowana do wielkości danego wnętrza. Im większy rozmiar ma pokój czy łazienka, tym wyższa musi być moc farelki. W niewielkich metrażach wystarczające okaże się 1000-1500 W.

Wiesz już, jaki grzejnik pobiera najmniej prądu, a jaki szybciej ogrzewa domowe wnętrza. Czas dokonać wyboru i zagwarantować sobie oraz bliskim ciepło w najchłodniejsze dni i wieczory. Przenośny grzejnik to doskonały sposób na szybkie podniesienie temperatury w pomieszczeniach w sezonie jesienno-zimowym pewnego dnia może się on okazać naprawdę nieoceniony!

Najlepsze kody rabatowe i promocje w Media Expert

80%
PROMOCJA
Promocje do 80% w Media Expert!
Kupon ważny do Do 4/27/2026
Wykorzystano 470 razy
80%
Polecany kupon
KOD RABATOWY
Do 500 zł zniżki na hit dnia w RTV EURO AGD z kodem rabatowym!
Kupon ważny do Do 12/31/2024
Wykorzystano 14 razy
500 zł
%
KOD RABATOWY
Media Expert kod rabatowy 33% na drugi produkt!
Kupon ważny do Do 7/14/2024
Wykorzystano 5 razy
%

Artykuły na temat

Wszystkie artykuły
Sprawdź! Sprawdź!