Treść, która znajduje się na stronie jest w pełni certyfikowana i monitorowana przez Dziennik.pl. Więcej informacji

Kołdry obciążeniowe: dlaczego tak dobrze działają na nasze ciało?

Dodany 5 września 2023
Kołdry obciążeniowe: dlaczego tak dobrze działają na nasze ciało?

Kołdry obciążeniowe, nazywane inaczej sensorycznymi, cieszą się od jakiegoś czasu ogromnym zainteresowaniem. Sięgają po nie zarówno dzieci, jak i dorośli, borykający się z nadmiernym stresem czy trudnościami ze snem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli różniących się między sobą nie tylko wagą i rozmiarem, ale również kolorem czy wzornictwem. To zarówno kołdra obciążeniowa Ikea czy Jysk, jak i propozycje pochodzące od marek, które produkują wyłącznie kołdry i koce obciążeniowe. Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru i dlaczego warto w nią zainwestować?

Kołdra obciążeniowa Ikea i inne – korzyści ze stosowania

Rosnąca popularność kołder obciążeniowych wcale nas nie dziwi – okazują się być one pomocne w wielu kwestiach związanych ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Kołdry sensoryczne znacząco ułatwiają zasypianie, sprzyjają relaksowi oraz regeneracji i pomagają redukować stres. To także wyjątkowe wsparcie dla osób w spektrum autyzmu, z ADHD czy zespołem Aspergera lub Tourette’a. Nacisk, jaki wywierają one na ciało, pozwala dodatkowo się odprężyć i uspokoić. Jeśli więc kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie: „Kołdra obciążeniowa czy warto?” – masz już jasną odpowiedź. Ten niepozorny element pościeli może znacząco poprawić Twoje samopoczucie, zwłaszcza jeśli czujesz się zmęczony, przebodźcowany i zestresowany, np. z powodu pracy lub nadmiaru obowiązków. Kołdra sensoryczna stanowi bardzo dobre uzupełnienie fizjoterapii i znacząco zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że jej zalecana waga to 10% masy ciała użytkownika – nie może być ona ani za ciężka, ani za lekka. Poszukując idealnego modelu, warto sprawdzić zarówno ofertę marek, które zajmują się produkcją wyłącznie kołder obciążających i koców, jak i asortyment popularnych sieci sklepów z produktami do domu. Przykładowo, kołdra obciążeniowa Ikea  oceniana jest jako wyjątkowo pomocna w zasypianiu. 

Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołdry obciążeniowe nie różnią się wyglądem od klasycznych kołder. Różnica między tymi dwoma typami widoczna jest jednak w ich wypełnieniu. Kołdra obciążeniowa wypełniona jest specjalnym granulatem bądź żwirkiem i to właśnie on zapewnia charakterystyczny efekt obciążenia po nakryciu ciała. Ze względu na swoją większą masę, kołdra wywiera na ciało stały nacisk, co ma przypominać pewne techniki stosowane podczas terapii. Nacisk ten sprzyja odprężeniu i niemal otula człowieka, działając uspokajająco. Oprócz przyjemnego uczucia ciepła i miękkości, które gwarantuje każda klasyczna kołdra, wariant sensoryczny pomaga dodatkowo ukoić nerwy i wpływa na szybszą regenerację organizmu. Ciężar kołdry wywołuje reakcję układu nerwowego i prowadzi do wyrównania poziomu neuroprzekaźników. Tętno zaczyna zwalniać, słabsze stają się także reakcje somatyczne organizmu. Kołdry obciążeniowe opinie mają bardzo pozytywne – zwłaszcza od osób, które zapomniały dzięki nim o problemach związanych z zasypianiem, nadmiernym lękiem czy nadaktywnością ruchową. Warto jednak pamiętać, że nie należy korzystać z nich w przypadku schorzeń kardiologicznych, padaczki, nadciśnienia, obniżonego napięcia mięśni czy chorób układu oddechowego.

Kołdra obciążeniowa – polecane modele

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w swoją pierwszą kołdrę obciążeniową lub podarować ją komuś bliskiemu, znajdziesz ją obecnie w dziesiątkach sklepów z pościelą, tekstyliami i dodatkami do domu. Mowa zarówno o asortymencie profesjonalistów typu Gravity Blankets, Sensoric czy Senso-Rex, jak i o wspomnianej już wcześniej Ikei lub Jysku. Ikea kołdra obciążeniowa o wymiarach 200x150 cm i masie 6 kg nie jest zbyt gruba, dzięki czemu sprawdza się bez względu na porę roku. Wywoływany przez nią nacisk pozwala odprężyć ciało i zapewnia niezwykle przyjemny efekt przytulenia. Model ten wykonany jest ponadto z ekologicznych materiałów z recyklingu, co czyni go produktem przyjaznym środowisku. Kołdra sensoryczna Gjendetunga z oferty Jysk to z kolei wariant o wadze 7 kg i rozmiarze 135x200 cm. Wypełniające ją szklane koraliki gwarantują równomierne obciążenie i umożliwiają prawdziwe odprężenie po ciężkim dniu pełnym wyzwań i stresów. Kołdry obciążeniowe dostępne są także w asortymencie sklepu Jula – propozycja marki Menuett 200x150 cm o masie 6,8 kg sprzyja błogiemu relaksowi i pozwala wysypiać się każdej nocy. Jeżeli poszukujesz kołdry sensorycznej nie tylko dla siebie, ale i dla swojej pociechy, warto przyjrzeć się ofercie Gravity Blankets. Modele Senso-Rex Kids i Gravity Kids dostępne są w kilku rozmiarach przeznaczonych do dziecięcych łóżeczek. Możesz wybierać również spośród kilku wariantów wagowych – od 3 do 7 kg. Kołdry obciążeniowe zarówno dla młodszych, jak i dla starszych użytkowników z asortymentu Sensoric również zachwycają swoją różnorodnością.


Jeśli od dawna nosisz się z zamiarem zakupu kołdry obciążeniowej, wiesz już, jak wiele dobrego może Ci ona przynieść i na co zwracać uwagę podczas jej poszukiwań. Możesz dodatkowo sprawdzić w Internecie frazy „kołdra obciążeniowa opinie” czy „kołdra obciążeniowa dla dzieci opinie”, aby utwierdzić się w przekonaniu, że to bardzo dobra inwestycja w samopoczucie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne! Kołdra sensoryczna pomoże Ci uporać się z wieloma dolegliwościami, które utrudniają funkcjonowanie w ciągu dnia i zasypianie wieczorem. Wybierz model, który zapewni Ci przyjemne otulenie i poczuj zupełnie nowy wymiar odprężenia.

Najlepsze kody rabatowe i promocje w IKEA

5 zł
PROMOCJA
Produkty Ikea poniżej 5 zł
Kupon ważny do Do 4/21/2026
Wykorzystano 207 razy
5 zł
Polecany kupon
PROMOCJA
Zniżki do 40% na cały asortyment Abra Meble!
Kupon ważny do Do 12/31/2024
Wykorzystano 480 razy
40%
PROMOCJA
Zweryfikowane  przez dziennik
Dostawa za 1 zł dla Klubowiczów Ikea Family
Kupon ważny do Do 4/28/2026
Wykorzystano 2808 razy
Sprawdź! Sprawdź!