W sobotę 10 marca odbędzie się pierwszy w tym roku otwarty dzień w urzędach skarbowych. Na jaką pomoc mogą liczyć podatnicy?
Reklama
Wiesława Dróżdż, Ministerstwo Finansów: Akcja dni otwartych w ramach „Szybkiego PIT-a” prowadzona jest już od kilku lat. Jest świetnym rozwiązaniem dla tych podatników, którzy w tygodniu nie mają możliwości odwiedzenia urzędu skarbowego, a nie odpowiada im przesyłanie rozliczenia przez internet. Celem akcji jest przybliżenie podatnikom specyfiki pracy urzędów skarbowych oraz umożliwienie złożenia zeznania PIT. Podatnicy, którzy przyjdą do swoich urzędów, będą mogli m.in. uzyskać informacje dotyczące rocznego rozliczenia się z podatku dochodowego, zdobyć wiedzę na temat zasad korzystania z ulg i odliczeń podatkowych, złożyć zeznanie podatkowe, a także inne dokumenty, jeśli podatnik będzie miał taką potrzebę.
Jak długo będą otwarte urzędy skarbowe?
W soboty wszystkie urzędy skarbowe będą otwarte od 9.00 do 13.00. Ponadto zostaną wydłużone godziny ich pracy w ostatnich dniach roboczych kwietnia (czyli 27 i 30). Szczegółowe informacje na ten temat podatnicy mogą znaleźć na stronie internetowej swoich urzędów.
Czy w poprzednich latach podatnicy chętnie odwiedzali urzędy w pracujące soboty?
Reklama
Dni otwarte sprawdziły się bardzo dobrze. W ubiegłym roku zarówno pracująca sobota (30 kwietnia), jak i dzień otwarty (5 marca) w urzędach skarbowych spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczeństwa i mediów. W tych dniach aż 189 085 podatników zostało przyjętych przez urzędy (z tego ponad 64 proc. 30 kwietnia).
O co najczęściej podatnicy pytali urzędników?
Największym zainteresowaniem ze strony osób odwiedzających urzędy skarbowe cieszy się możliwość złożenia rocznego zeznania i uzyskania dodatkowych informacji z tym związanych. Mamy nadzieję, że tak jak w latach ubiegłych dzień otwarty przyczyni się do ułatwienia w wypełnianiu obowiązków podatkowych przez naszych klientów, szczególnie tych, którzy potrzebują szczegółowych informacji pomocnych w wypełnieniu zeznania PIT lub którym dotarcie do urzędu w dzień roboczy może sprawiać trudności.