Program realizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie Miasta w Internecie ma zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu osób powyżej 50. roku życia.

Jak wyjaśniła w środę w Olsztynie na konferencji prasowej wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska, celem programu jest nauczenie korzystania z internetu, bo brak tych umiejętności powoduje marginalizację społeczną.

Reklama

Celem projektu jest zaproszenie Polaków do korzystania z internetu. Jak wynika z badań, większość Polaków powyżej 45. roku życia nie chce i nie umie korzystać z sieci - podkreśliła wiceminister. Zastrzegła, że barierą nie jest brak dostępu do sieci czy brak funduszy na zakup sprzętu komputerowego, ale niewiedza i nieumiejętność korzystania z zasobów internetowych.

Korzystania z sieci mają nauczyć w lokalnych społecznościach ochotnicy, których - jak zakłada program - ma być w całej Polsce ok. 3 tys.

Latarnik - bo tak nazwano wolontariuszy - ma przekazać najbardziej potrzebne ludziom rady, jak poruszać się po internecie, by był on użyteczny w załatwianiu różnych spraw urzędowych, bankowych, ale też w jaki sposób przy pomocy internetu rozwijać swoje zainteresowania.

Latarnicy, których do tej pory zgłosiło się do programu ponad 2 tys., przechodzą obecnie szkolenia i otrzymują materiały edukacyjne.

Jak powiedział wicemarszałek województwa Witold Wróblewski, na Warmii i Mazurach budowana jest sieć szerokopasmowego internetu, która ma umożliwić mieszkańcom dostęp do szybkiego i bezawaryjnego korzystania z internetu. Projekt budowy szerokopasmowego internetu, która kosztuje 300 mln zł, jest finansowany z Programu Polski Wschodniej.