Każdej przyszłej mamie zależy, by zapewnić swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Już od momentu poczęcia troszczy się o swojego maluszka, zwracając uwagę na styl życia oraz odpowiedni sposób żywienia. Choć ilość informacji oraz rekomendacji w zakresie właściwego postępowania dietetycznego może wydawać się dla kobiety zbawienna, niektóre z nich niekoniecznie są zgodne z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami ekspertów. Poznaj jedne z najpopularniejszych faktów i mitów na temat prawidłowego odżywiania podczas ciąży.
W 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono 1076 zabiegów przerwania ciąży, w zdecydowanej większości z powodu upośledzenia lub choroby płodu – wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej aborcji wykonano na Mazowszu, żadnego zabiegu nie zanotowano na Podkarpaciu.
Szacuje się, że w Polsce co 5 para bezskutecznie stara się o dziecko. Taka sytuacja często rodzi frustrację, gniew, czasem nawet głębokie stany depresyjnie. Na szczęście medycyna coraz lepiej radzi sobie z niepłodnością. Dla wielu jedyną szansą na posiadanie upragnionego dziecka jest poddanie się zabiegowi in vitro, czyli zapłodnieniu poza organizmem kobiety.
O parach, które mają już jedno dziecko i pomimo wielu starań nie mogą zajść w drugą ciążę, mówi się, że zmagają się z problemem niepłodności wtórnej. Przyczyn medycznych tego zjawiska jest sporo.
Czasami, mimo pozytywnych wyników badań i bezproblemowego przebiegu ciąży, dziecko rodzi się z wrodzonymi wadami. Jak dochodzi do takich błędów w diagnozie?
Dieta matki w czasie ciąży w znacznym stopniu decyduje o zdrowiu dziecka. Matka powinna odżywiać się racjonalnie, a nie „jeść za dwoje” – przekonywała w środę, na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia.
USG, czyli ultrasonografia, to badanie umożliwiające ocenę stanu płodu w macicy. Metoda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Są one wysyłane przez głowicę aparatu USG odbijają się od badanych tkanek, np. od narządów wewnętrznych płodu. Jak dokładnie wygląda takie badanie?