• Dieta kobiety w ciąży
  Każdej przyszłej mamie zależy, by zapewnić swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze. Już od momentu poczęcia troszczy się o swojego maluszka, zwracając uwagę na styl życia oraz odpowiedni sposób żywienia. Choć ilość informacji oraz rekomendacji w zakresie właściwego postępowania dietetycznego może wydawać się dla kobiety zbawienna, niektóre z nich niekoniecznie są zgodne z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami ekspertów. Poznaj jedne z najpopularniejszych faktów i mitów na temat prawidłowego odżywiania podczas ciąży.
 • Mama przytula niemowlaka
  Opowiedzieli o tym ginekolog dr Wojciech Falęcki oraz nutrigenetyk dr inż. Tomasz Czernecki. Czy nauka zmierza do projektowania dzieci?
 • Pacjent
  W 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono 1076 zabiegów przerwania ciąży, w zdecydowanej większości z powodu upośledzenia lub choroby płodu – wynika z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej aborcji wykonano na Mazowszu, żadnego zabiegu nie zanotowano na Podkarpaciu.
 • In vitro
  Szacuje się, że w Polsce co 5 para bezskutecznie stara się o dziecko. Taka sytuacja często rodzi frustrację, gniew, czasem nawet głębokie stany depresyjnie. Na szczęście medycyna coraz lepiej radzi sobie z niepłodnością. Dla wielu jedyną szansą na posiadanie upragnionego dziecka jest poddanie się zabiegowi in vitro, czyli zapłodnieniu poza organizmem kobiety.
 • Kobieta w ciąży ma katar
  Grypa w ciąży może okazać się niebezpieczna. Jak ją leczyć?
 • Para w łóżku
  O parach, które mają już jedno dziecko i pomimo wielu starań nie mogą zajść w drugą ciążę, mówi się, że zmagają się z problemem niepłodności wtórnej. Przyczyn medycznych tego zjawiska jest sporo.
 • płód usg
  Czasami, mimo pozytywnych wyników badań i bezproblemowego przebiegu ciąży, dziecko rodzi się z wrodzonymi wadami. Jak dochodzi do takich błędów w diagnozie?
 • USG ciąży
  Zdarza się, że lekarze zatajają przed swoimi pacjentkami uszkodzenia płodu w trakcie ciąży. Czy mają do tego prawo?
 • Kobieta w ciąży przygotowuje koktajl owocowy
  Dieta matki w czasie ciąży w znacznym stopniu decyduje o zdrowiu dziecka. Matka powinna odżywiać się racjonalnie, a nie „jeść za dwoje” – przekonywała w środę, na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia.
 • Kobieta w ciąży trzyma wyniki badania USG
  USG, czyli ultrasonografia, to badanie umożliwiające ocenę stanu płodu w macicy. Metoda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Są one wysyłane przez głowicę aparatu USG odbijają się od badanych tkanek, np. od narządów wewnętrznych płodu. Jak dokładnie wygląda takie badanie?