Energetyka jądrowa, choć przyjazna dla środowiska i popularna na świecie, nadal budzi wiele obaw społeczeństwa. Między innymi lęk przed poważnymi skutkami awarii jądrowych przez lata hamował także Polskę. Na pytanie dlaczego, można odpowiedzieć, wspominając najpoważniejsze katastrofy nuklearne na świecie.
25 hektarów lasów płonie w piątek w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy. Władze w Kijowie zapewniają, że nie doprowadziło to do zwiększenia promieniowania.
Rosja, Holandia, Francja, Hiszpania, a przede wszystkim Ukraina stały się dzisiaj celem ataków hakerskich przy wykorzystaniu wirusa ransomware znanego jako Petya. Zainfekowane zostały między innymi komputery rządu ukraińskiego i wielu dużych koncernów. Do tej pory nie ma sygnałów o aktywności hakerskiej w Polsce.
Opuszczone budynki, zrujnowane domy, atmosfera dominującej pustki - tak wygląda wymarłe miasto Prypeć, 30 lat po wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu.
Stary sarkofag, który izoluje reaktor elektrowni w Czarnobylu zaczyna już niszczeć. Dlatego też francuski koncern za pieniądze Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych buduje nową osłonę jądrowej siłowni. Oto ZDJĘCIA z postępu prac
Polskie studio wkrótce zaprosi na wirtualną wycieczkę po
Czarnobylu. W siedzibie the Farm 51 w Gliwicach przygotowywany jest
cyfrowy spacer po spustoszonej strefie, którą będzie można zwiedzić
dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości.
Ukraińskim strażakom udało się opanować rozprzestrzenianie się pożaru
lasu w strefie czarnobylskiej. Władze zapewniają, że poziom
promieniowania nie wzrósł, pozostaje w normie, i nie ma powodu do
paniki.
Brakuje 265 milionów euro na budowę sarkofagu, chroniącego reaktor w
elektrowni w Czarnobylu. Konstrukcja ma zabezpieczyć środowisko przed
promieniowaniem radioaktywnym z siłowni.