• Do Sądu Rejonowego w Radomsku:
 • Skóra trądzikowa
  Trądzik różowaty nie jest defektem urody, ale chorobą, której objawy należy skonsultować z dermatologiem - przypomina ekspert kampanii „Róż się do lekarza”, dermatolog dr hab. Aleksandra Batycka-Baran.
 • Czynniki dziedziczne stanowią przyczynę ok. 10-30 proc. wszystkich nowotworów. Są one szczególnie istotne w przypadku raka piersi czy raka jajnika, na których występowanie ma wpływ mutacja genów BRCA1 lub BRCA2, zwiększająca o ok. 40 proc. ryzyko zachorowania na raka jajnika i aż o 70 proc. na raka piersi. Szacuje się, że dziś zaburzenia te występują u 1 na 300 kobiet w Polsce. Jak podkreślają eksperci, czujność onkologiczną powinny zachować szczególnie te osoby, u których nowotwór wystąpił w rodzinie w młodym wieku, wówczas warto wykonać test predyspozycji genetycznych.
 • Test ciążowy
  Przyczyna nawracających, samoistnych poronień może tkwić w naszych genach. Istnieją bowiem mutacje genetyczne mogące zwiększać ryzyko obumarciu płodu. Donoszenie ciąży w tym przypadku jest niezwykle trudne. Jedynie odpowiednie leczenie i kontrola lekarska mogą zwiększyć szansę na szczęśliwy poród. Dlatego świadomie planując ciążę, warto rozważyć wykonanie badań genetycznych. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których w rodzinie obecna jest np. trombofilia.
 • Rosjanki piją herbatę
  Ponad 80 proc. Rosjan to osoby ze sobą spokrewnione, przy czym chodzi o więzy np. w dziesiątym pokoleniu wstecz - stwierdzili specjaliści prowadzący badania genealogiczne po przeanalizowaniu DNA ponad 1800 mieszkańców rosyjskich miast od Władywostoku do Soczi.
 • Katarzyna Dinst
  Katarzyna Dinst ma 141 centymetrów wzrostu, choruje na achondroplazję. Na czym polega ta choroba i ile osób w Polsce jest nią dotkniętych?
 • Geny
  Klasyk behawioryzmu powiedział: dajcie mi człowieka, a ja go wychowam na kogo tylko chcecie, na złodzieja, naukowca albo zbrodniarza. Wszechmoc szeroko rozumianego środowiska, w którym się wychowujemy, poczynając od rodziny, wyciska najsilniejsze piętno na człowieku, na tym, kim się staje. Ja tolerancji nie wyniosłem z domu, ja ją nabyłem dzięki późniejszej autorefleksji i mozolnej pracy nad sobą - mówi w rozmowie z DGP prof. Jan Strelau, światowej sławy psycholog, autor regulacyjnej teorii temperamentu.
 • Lekarz trzyma dłoń pacjenta
  Brak ośrodków kompleksowej opieki nad pacjentami z hemofilią, brak standardów udzielania im pomocy w sytuacjach nagłych oraz problemy z dostępem do profilaktyki krwawień u dorosłych chorych rodzą zagrożenie dla ich zdrowia i życia – oceniają eksperci.
 • DNA
  Geny tylko w 20 proc. wpływają na organizm, pozostała część to oddziaływanie otoczenia, a szczególnie diety i środowiska zewnętrznego. Takie wnioski przynoszą wyniki badań naukowców, zajmujących się epigenetyką, czyli nauką, która od lat bada związek między czynnikami dietetycznymi i środowiskowymi a ich wpływem na ekspresję lub wyciszenie genów.
 • Zawał serca
  Dieta i styl życia to nie wszystko. Naukowcy odkryli, że za podwyższone ryzyko zawału u kobiet odpowiada pewien gen. Co ciekawe, ten sam gen wcale nie działa tak samo u mężczyzn.