"To zawsze budzi kontrowersje, gdy urzędujący minister wybiera działalność europejską" - tak obecność na liście do PE Joachima Brudzińskiego, szefa MSWiA, ocenił Radosław Sikorski. Na antenie TVN24 mówił o przyczynach tej "ewakuacji".
Podjąłem decyzję o odwołaniu wizyty polskiej delegacji na szczyt V4 w Izraelu - poinformował premier Mateusz Morawiecki. To reakcja na słowa szefa
izraelskiego MSZ Israela Katza, który oświadczył, że wielu Polaków
współpracowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów w czasie
Holokaustu.
Informując o rezygnacji premiera Mateusza Morawieckiego z udziału w szczycie V4 w Izraelu, tamtejszy dziennik "Haarec" przytoczył wypowiedź anonimowego przedstawiciela rządu w Tel Awiwie: "izraelskie władze rozumieją, iż w Polsce wkrótce również odbędą się wybory".
Przedstawiciele państw członkowskich zdecydowali, że we wrześniu odbędzie się kolejne, drugie wysłuchanie Polski w ramach procedury z art. 7 unijnego traktatu - podało PAP unijne źródło dyplomatyczne.
Premier Mateusz Morawiecki nie udziela wywiadów zbyt często. Powoduje to
tak nietypowe sytuacje, że niektóre redakcje na pierwszej stronie
przedrukowują jego rozmowy z dziennikarzami zza granicy. Tak czy
inaczej, powinniśmy zwracać uwagę na to, co mówi w tych nielicznych
rozmowach, na które się zgodził. Szczególnie, jeśli są to wywody dla
zagranicznych mediów. A tak się składa, że wczoraj w polskich mediach
zaczęto taki właśnie, dotychczas niezauważony wywiad cytować. Dlaczego
wypłynął właśnie teraz – o tym za chwilę.
Gdy porównuję sytuację w Polsce, która ma bardzo niski poziom korupcji i kwitnącą demokrację, z sytuacją u naszych przyjaciół z Bułgarii, Rumunii albo Czech - gdzie wszędzie jest pełno korupcji - albo do Węgier, to nie wiem, czy się śmiać, czy płakać - oświadczył w wywiadzie dla portalu n-tv.de premier Mateusz Morawiecki.
Możliwość goszczenia przez Izrael szczytu Grupy Wyszehradzkiej w najbliższych miesiącach była jednym z tematów wtorkowego spotkania izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu z doradcą szefa MSZ Węgier Jozsefem Czukorem - poinformował dziennik "Haarec".
Państwa Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowały przekazanie 35 mln euro na wsparcie Włoch w projektach mających na celu powstrzymanie nielegalnej migracji z Libii - poinformował premier Słowacji Robert Fico. Każdy z krajów V4 wyłoży po ok. 9 mln euro.
W Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech widać nowe poczucie własnej wartości, wynikające zarówno z sukcesów ekonomicznych, jak i przywiązania do tradycyjnych wartości: rodziny, narodu i religii - pisze w czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Nie możemy patrzeć na Unię Europejską jako na zamknięty klub; drzwi do UE są otwarte i warto starać się, warto budować swoje państwa z punktu widzenia przyszłej przynależności do Unii - powiedział w sobotę na Węgrzech prezydent Andrzej Duda.