• Obrady Okrągłego Stołu w 1989 roku. Osiągnięcie porozumienia i symboliczny uścisk dłoni wicepremiera Czesława Kiszczaka i przewodniczącego Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Solidarność Lecha Wałęsy
  Do końca przekonywał, że został niesłusznie skazany za wprowadzenie stanu wojennego. "Tej Polsce służyłem najlepiej, jak umiałem" - przekonywał generał Czesław Kiszczak w jednym z wywiadów. "Stan wojenny uchronił Polskę przed rozpadem państwa, ruiną gospodarki, walkami wewnętrznymi oraz interwencją Układu Warszawskiego" - twierdził były szef MSW i bliski współpracownik generała Wojciecha Jaruzelskiego. Zmarł 5 listopada 2015 roku, w wieku 90 lat, po długiej i ciężkiej chorobie.
 • Czesław Kiszczak
  Długo chorował i przegrał walkę z chorobą. Generał Czesław Kiszczak, wieloletni minister spraw wewnętrznych i członek władz komunistycznych, funkcjonariusz współodpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego, nie żyje. Miał 90 lat.
 • Generał Wojciech Jaruzelski z córką Moniką
  Moim życiorysem można by obdzielić co najmniej kilka osób. Siłą faktu to spowodowało, że nastąpiły we mnie przewartościowania. Kiedyś napisałem, że stałem się tym, kim się stałem, nie z wyrachowania, ale z przekonania. Dzisiaj mogę powiedzieć, że to przekonanie było w niektórych wypadkach błędne, w niektórych słuszne. Że wielu rzeczy nie żałuję, a wielu żałuję. Potrafię to powiedzieć, często przepraszam - powiedział generał Wojciech Jaruzelski w ostatnim wywiadzie. Rozmawiała z nim jego córka Monika. Generał zmarł w niedzielę 25 maja.
 • Generał Wojciech Jaruzelski
  Śmierć generała Wojciecha Jaruzelskiego odnotowały najważniejsze niemieckie media. Sylwetkę ostatniego ostatniego przywódcy PRL przypominają dzisiejsze gazety w Niemczech.