• Obecnie wielu z nas z pobłażliwością patrzy na pomysł oszczędzania środków w banku. Lokaty i konta oszczędnościowe kojarzą nam się z pewnym, ale małym zyskiem. Często, w myśl zasady „za granicą trwa jest zieleńsza”, narzekamy przez to przede wszystkim na rodzime banki. Jednak wystarczy spojrzeć choćby odrobinę na południe od naszych granic, by przekonać się, że zarobić możemy zdecydowanie więcej niż nasi sąsiedzi.
  • Pieniądze
    Oszczędzać można na nowe auto, emeryturę czy nieprzewidziane wydatki związane z wydarzeniami losowymi. Czy Polacy w ogóle oszczędzają? Jeśli tak, to z jakim zamysłem odkładają swoje pieniądze, jakimi kwotami dysponują i jak lokują zgromadzone dotychczas środki?
  • Ostatnie wydarzenia wokół powszechnego systemu emerytalnego w Polsce (wydłużenie wieku emerytalnego, zmiany w statusie OFE) wywołują olbrzymie kontrowersje. Ale bez względu na to, jak są oceniane, prowadzą do jednego wniosku – emerytury Polaków za dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści lat będą w znacznie większym stopniu niż dziś zależały od naszych prywatnych oszczędności. Jak je sobie zorganizować? Jakie są nowoczesne, skuteczne metody długoterminowego gromadzenia kapitału?
  • Wielu Polaków jeszcze w styczniu obiecywało sobie, że zacznie oszczędzać. Mamy luty i pewnie sporo z tych osób już odpuściło swe postanowienia, tłumacząc się różnymi przyczynami. Niemniej jednak tym, którzy wytrwali, z pewnością się to opłaci. Zapoznajmy się z lutowym rankingiem kont oszczędnościowych.
  • Wybór narzędzia inwestycyjnego powinien być uzależniony od preferencji i indywidualnego podejścia samego inwestującego. Właściwa decyzja uchroni nas przed dotkliwymi nieporozumieniami, stresogennymi sytuacjami, a w skrajnych przypadkach także przed utratą kapitału. Dla kogo więc dobrym rozwiązaniem będzie lokata długoterminowa?
  • Dla większości z nas oszczędzanie kojarzy się z bankowymi lokatami terminowymi, ewentualnie kontami oszczędnościowymi. Istnieje jednak rozwiązanie alternatywne - Obligacje Skarbu Państwa.
  • Banki stosują wiele rozwiązań, by zachęcić nas do korzystania ze swoich usług. Jednym z nich jest zwrot części wartości rachunków np. z telefon, gaz, prąd czy wodę. Na zastosowanie takich „wabików” zdecydowały się Credit Agricole Bank Polska, PKO Bank Polski, a ostatnio także Citi Handlowy. TotalMoney.pl postanowił sprawdzić ile można zarobić na tego typu rozwiązaniach.
  • Seneka powiedział, że „za późno na oszczędzanie kiedy widać dno”. Co jednak mamy zrobić, kiedy chcielibyśmy oszczędzać, a nie wiemy jak się do tego zabrać, albo jeżeli chcemy odkładać pieniądze na konkretny cel? Czy w takich przypadkach możemy liczyć na wsparcie banków? TotalMoney.pl postanowił to sprawdzić.