• Opatrywanie rany
  Choć wakacje są dla większości z nas czasem relaksu i beztroski, to właśnie w letnich miesiącach częściej ulegamy urazom. Sprzyja im aktywność na świeżym powietrzu: wyprawy górskie i rowerowe, wędrówki po lesie, spacery po plaży. Wówczas najłatwiej o urazy, które mogą powodować także krwawienia. Warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji.
 • Serce
  Wysokie temperatury są potencjalnym czynnikiem wywołującym zawał serca, podobnie jak zmiana warunków klimatycznych i wzmożona aktywność fizyczna, które niebezpiecznie obciążają układ krążenia. Co robić, by uniknąć wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych?
 • Upał
  Nadchodzą upały, a ich kulminacja nastąpi w środę - temperatura może wówczas wzrosnąć nawet do 35 st. C - podał w poniedziałek, 24 czerwca, IMGW. W taką pogodę eksperci zalecają m.in. unikanie słońca i wysiłku fizycznego, picie dużej ilości wody oraz noszenie jasnego, przewiewnego ubrania.
 • Złamanie
  Urazy oraz odwodnienia to powody, z jakich dzieci najczęściej trafiają latem na oddział ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD). Zdaniem lekarzy wielu z tych sytuacji można uniknąć.
 • Mężczyzna trzyma się za serce
  Jest związek pomiędzy intensywnymi emocjami wywołanymi wydarzeniami sportowymi, a wzrostem ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych. W dniu rozgrywek to ryzyko wśród mężczyzn może wzrosnąć nawet o 11 proc. względem ryzyka wyjściowego. To ważna informacja w trwającym sezonie wydarzeń sportowych. Szczególnie, że co trzecia osoba nie wie, jakie są objawy zawału serca, a tylko co piąty Polak zareaguje właściwie w przypadku jego podejrzenia.
 • Ból głowy
  Jakie są najczęstsze objawy udaru mózgu? Co robić, by ich nie zbagatelizować?
 • Szpital
  Na Szpitalne Oddziały Ratunkowe powinny zostać przyjmowane osoby w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Często zgłaszają się osoby, które powinny zostać przyjęte w zwykłej przychodni u lekarza rodzinnego, co powoduje niepotrzebne kolejki. Jak ten problem rozwiązać?
 • Opatrywanie rany
  Ratownik medyczny Ariel Szczotok wyjaśnił, jak poradzić sobie ze skaleczeniami i oparzeniami podczas pracy w kuchni.
 • Kobieta trzyma się za serce
  Debata w Pałacu Prezydenckim zainaugurowała 7 listopada nową odsłonę kampanii społecznej "Zawał serca – czas to życie”. Ma ona uświadamiać, jak postępować w razie zawału serca i jak kluczowy jest czas podjęcia działań oraz wezwanie pogotowia.
 • Dziecko sięga po gorący garnek
  Jak udzielić dziecku pierwszej pomocy w czasie poparzenia?