• Rzepak
  Utworzony został nowy fundusz promujący spożycie produktów oleistych i pszczelich. Fundusz Promocji Roślin Oleistych rozpocznie działalność po wyborze komisji zarządzającej. Nabór kandydatów zakończy się 16 sierpnia br. - poinformowało ministerstwo rolnictwa.
 • Powstanie Warszawskie/fot.Tadeusz Bukowski ps. Bończa
  Tadeusz Bukowski ps. Bończa miał 35 lat, gdy jako jeden z 26 fotoreporterów Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK wyruszył z aparatem w ręku, by dokumentować powstańczy zryw. Miał legitymację PSW – Prasowego Sprawozdawcy Wojennego – a terenem jego pracy było Śródmieście, w tym opanowane przez powstańców z Grupy Bojowej „Krybar” Powiśle, gdzie fotoreporter mieszkał przy ulicy Drewnianej 12.Bukowski uwiecznił zdobywanie pobliskiej elektrowni, budowanie barykad na Tamce, codzienną walkę cywilów o przetrwanie, powstańcze szpitale i pogrzeby, ale także wojenny teatrzyk „Kukiełki pod Barykadą”, którego twórcy chcieli dać warszawiakom odrobinę radości w te bohaterskie, a jednocześnie straszne dni. Trafił do niemieckiej niewoli, jako cywil, 12 września i do Warszawy wrócił wiosną 1945 r. Z ukrytych przez niego w trzech miejscach klisz przetrwały tylko te schowane w piwnicy domu przy Drewnianej. Część odnalezionych zdjęć pokazał po raz pierwszy na wystawie fotograficznej w 1979 r., rok później, tuż przed jego śmiercią, udało się wydać album. Wiele powstańczych fotografii „Bończy” pozostawało jednak nieznanych, dopóki nie trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, po cyfrowej obróbce, ukazały się kadry, których poza autorem nikt dotąd nie widział. Siedem z 20 przedstawionych przez DGP zdjęć to fotografie nigdy niepublikowane. Przedstawiając je oraz historię miejsc i ludzi z nimi związanych, składamy hołd znanym i nieznanym bohaterom Powstania.
 • Ada„Krysia” Willenberg, fot. Maksymilian Rigamonti
  "Do Treblinki przyjeżdżał transport ludzi, sześć tysięcy ludzi, którzy od razu byli mordowani. Każdego dnia. Niemcy w Treblince do ostatniej chwili oszukiwali ludzi. Wzięli artystę malarza. Kazali mu namalować zegar, napisy, I klasa, II klasa, żeby ludzie myśleli, że jak tu przyjeżdżają, to że jest to normalna stacja kolejowa. Namalował, ludzie w to wierzyli" – mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, Ada „Krysia” Willenberg, która 75 lat temu mieszkała w warszawskim getcie.
 • Film IPN
  Instytut Pamięci Narodowej w związku z 76. rocznicą powstania w getcie warszawskim zamieścił na Twitterze film ze swoich archiwów, złożony z nagrań z getta. Film otwiera jednak wyświetlony cytat z "Medalionów" Zofii Nałkowskiej "poprawiony" przez IPN.
 • Izrael Polska
  Niedopuszczalne wypowiedzi nt. odpowiedzialności za Holokaust zostały wielokrotnie pozytywnie dla nas skomentowane, dlatego przyjęcie zapowiadanej przez PiS uchwały ws. odpowiedzialności za Holokaust odkładamy w czasie - poinformowała PAP rzeczniczka partii Beata Mazurek.
 • Plakat, wolne wybory
  "Będziemy proponować połączenie warszawskich obchodów dwóch rocznic 2 i 4 czerwca" - poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. Przypomniał, że 2 czerwca przypada 40. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, a 4 czerwca - 30. rocznica obchodów wyborów czerwcowych.
 • Symcha Ratajzer-Rotem
  Zmarł Symcha Rotem-Kazik - bohater dwóch Powstań - w Getcie Warszawskim i Warszawskiego; przez całą II wojnę światową walczył o niepodległość Polski i godność człowieka - napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki o zmarłym w wieku 94 lat ostatnim uczestniku powstania w getcie.
 • komisja weryfikacyjna
  Określenie że uczestnik Powstania Warszawskiego mjr Czesław Mostek został "brutalnie" wyrzucony ze swojego mieszkania po reprywatyzacji, to manipulacja; otrzymał lokal socjalny, który całkowicie odpowiadał jego potrzebom - zeznał w poniedziałek przed komisją weryfikacyjna mec. Jan Stachura.
 • Miejsce, w którym ustawiony był mur wokół getta warszawskiego
  74 lata temu, 19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.
 • Mariusz Błaszczak
  W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego, które będzie się zajmować nieprawidłowościami w służbach mundurowych, przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej przez funkcjonariuszy - poinformował w piątek resort, który przygotował projekt ustawy o BNW.